badanie wzroku u okulisty
28 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak krok po kroku przebiega badanie wzroku u okulisty?

W przypadku jakichkolwiek problemów ze wzrokiem należy koniecznie udać się do okulisty. Poza dobraniem odpowiednich soczewek do korekcji wady widzenia lekarz przeprowadzi podstawowe badania, które pozwolą wykluczyć inne kłopoty zdrowotne tego narządu. Wykryte w porę schorzenia będą mogły być leczone, aby zminimalizować ich skutki lub całkowicie je wyeliminować.

Gdzie udać się w przypadku problemów ze wzrokiem?

W przypadku jakiegokolwiek problemu z oczami należy udać się do lekarza-specjalisty. Tym narządem zajmuje się okulista. Poza dobraniem odpowiedniej mocy okularów lub soczewek pomoże on również w przypadku takich schorzeń, jak jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej i wiele innych.

Okulista podczas wizyty przeprowadzi podstawowe badania, które pozwolą wykluczyć lub potwierdzić podejrzenia pacjenta. Czynności te są praktycznie bezbolesne, więc nie trzeba się ich obawiać. Nie trwają one zbyt długo, a mogą przyczynić się do skutecznej ochrony jednego z najważniejszych zmysłów człowieka.

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Wizyta u okulisty zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego z pacjentem. Podczas jego trwania chory opowiada, z jakim problemem się zmaga oraz opisuje swoje objawy. To na podstawie tych odpowiedzi lekarz stawia wstępną diagnozę, którą później będzie chciał potwierdzić lub wykluczyć.

Następnie rozpoczyna się badanie przedmiotowe. Lekarz sprawdzi stan powiek, oczodołów, kości policzkowych oraz ruchomość gałek ocznych. Kolejną czynnością jest ocena wzroku, która jest przeprowadzana komputerowo. Często również w tym celu okuliści wykorzystują tablicę Snellena. Jest to specjalnie zaprojektowana plansza, na której umieszczone są litery różnej wielkości, a zadaniem pacjenta jest odczytanie wszystkich, które występują w jednym rzędzie.

Gdzie iść do okulisty?

Wiele osób szuka okulisty, dopiero kiedy wystąpi problem związany z oczami. Warto jednak raz na jakiś czas poddać się kontroli. Pozwoli to wykryć choroby, o których trwaniu pacjent nie miał pojęcia. Korzystnie dla zdrowia jest również zbadanie wzroku, żeby ocenić czy można zmniejszyć lub zwiększyć moc szkieł korekcyjnych.

Taką rutynową kontrolę można przeprowadzić między innymi w Centrum Okulistycznym Elżbiety Radziszewskiej. Szacuje się, że osoby poniżej 50 roku życia powinny ją wykonać raz na 2-3 lata. Natomiast starszym osobom rekomenduje się coroczną wizytę o okulisty. Młodzież w roku szkolnym również powinna odbywać wizytę kontrolną raz do roku.