soczewki ortokorekcyjne
17 grudnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak działają soczewki ortokorekcyjne?

Ortokorekcja jest bezinwazyjną metodą korygowania wzroku, która została wynaleziona w latach 60. ubiegłego wieku. Jest stosunkowo mało znana, jednak od pewnego czasu z roku na rok zyskuje na popularności. Ortokorekcja jest dedykowana osobom, które cierpią na krótkowzroczność, których wada nie przekracza -5 dioptrii oraz osobom z niewielkim astygmatyzmem do 1,5 dioptrii. Na czym polega ta metoda z wykorzystaniem specjalnych soczewek?

Soczewki ortokorekcyjne zakładane na noc

Ortokorekcja jest niechirurgiczną metodą korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmu poprzez stosowanie specjalnie zaprojektowanych soczewek, które – co bardzo ciekawe – zakłada się na noc do snu. Specjalnie zaprojektowane twarde ortosoczewki zmieniają krzywiznę rogówki oczu, co sprawia, że w ciągu dnia możemy widzieć sprawnie bez potrzeby zakładania okularów lub soczewek korekcyjnych. Podczas snu ortosoczewki działają na odnawiający się nabłonek rogówki oczu niczym foremka, przy czym warto w tym miejscu zaznaczyć, że proces ten jest bezpieczny. Trzeba jednak wiedzieć, że przy stosowaniu tej metody konieczne są częste wizyty kontrolne w gabinecie okulistycznym oraz stałe monitorowanie stanu rogówki oka. Dodatkowo należy też nadmienić, że jest to metoda jak najbardziej skuteczna, ale odwracalna. W praktyce oznacza to, że po zaprzestaniu zakładania soczewek na noc, wzrok wraca do poprzedniego stanu średnio po kilkunastu dniach.

Ortokorekcja wzroku od badania po zastosowanie odpowiednich soczewek

O tym, jak ogólnie wygląda cały proces ortokorekcji krok po kroku, opowiedzieli nam przedstawiciele profesjonalnej Poradni Okulistycznej i Salonu Optycznego PRYZMAT Okulistyka w Gliwicach. Rozpoczynamy od określenia mocy soczewek i badania stanu przedniej części oka i jego dna. Z wykorzystaniem komputera ze specjalnym oprogramowaniem optometrysta sporządza tzw. mapę rogówki, na której wskazane jest, gdzie rogówka jest bardziej wypukła, gdzie wklęsła – to podstawa ortokorekcji. Na podstawie tak przygotowanej mapy dopasowywany jest kształt ortosoczewek do obu oczu. Specjalista na podstawie przeprowadzonego badania ustala parametry soczewki, która jest zamawiana indywidualnie dla danego pacjenta. Po okresie około 2 tygodni odbywa się wizyta z odbiorem soczewek, na której lekarz ocenia ich ułożenie. Kolejne wizyty oceniają skuteczność działania soczewek i ich tolerancję przez pacjenta.

Na koniec warto również wspomnieć, że zakupione soczewki możemy nosić średnio przez dwa lata – po tym czasie trzeba je wymienić na nowe.