leczenie uzaleznien w osrodku
19 grudnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak działają ośrodki leczenia uzależnień?

Osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, hazardu i innych rzeczy, które negatywnie wpływają na ich życie, muszą przejść długą drogę, by zerwać z nałogiem. Dzięki ośrodkom leczenia uzależnień proces ten jest nieco łatwiejszy, specjaliści w nich pracujący podpowiadają, jak dokładnie postępować i na czym oprzeć terapię. Warto wiedzieć, jak dokładnie działają tego typu miejsca.

Jakie są możliwe formy terapii?

– Decyzja o rozpoczęciu odwyku wiąże się z koniecznością wyboru trybu leczenia, a zatem miejsca, w którym trwać będzie terapia. Pacjentowi nie jest łatwo postanowić, czy lepsze będą regularne wizyty w poradni, czy wielodniowy pobyt w zamkniętym ośrodku, szczególnie wtedy, jeśli dana osoba wstydzi się swojego uzależnienia, a tak najczęściej jest. Pamiętajmy jednak, im więcej uwagi zostanie poświęcone pacjentowi i im więcej wskazówek dostanie, tym lepiej

– podpowiada specjalista z prywatnego ośrodka leczenia uzależnień „Szansa na wolność”.

A zatem najkorzystniejszą formą terapii wydaje się leczenie w zamkniętym ośrodku, w którym pacjent jest pod stałą opieką specjalistów. Niemniej należy pamiętać, że tryb odwyku powinien być dopasowany do preferencji konkretnego pacjenta, do jego indywidualnych potrzeb.

Osoba uzależniona może odbywać leczenie na różny sposób, ma ona do wyboru pomoc poradni terapii i leczenia uzależnień, do których przychodzi się na regularne wizyty ze specjalistą lub wsparcie całodobowych ośrodków odwykowych, w których przebywa się od kilku dni do nawet kilku tygodni. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z oferty prywatnych ośrodków leczenia uzależnień.

Jak wygląda leczenie w ośrodku?

Pobyt w ośrodku odwykowym z pozoru może wyglądać jak urlop, na którym się odpoczywa, należy jednak pamiętać, że poza oczywistym wyciszaniem się pacjent każdego dnia ciężko nad sobą pracuje. Wszystko po to, by wrócić do normalnego życia, którym nie rządzi alkohol, narkotyki lub inny czynnik uzależniający. Ośrodki zapewniają zarówno terapię indywidualną, jak i grupową.

Program dnia jest skrupulatnie zaplanowany. Pacjent ma dostęp do regularnych badań i konsultacji lekarskich. Jeśli wymaga tego sytuacja, przeprowadzana jest detoksykacja, na zlecenie lekarza wykonywane być też mogą badania laboratoryjne. Zwykle niemal każdego dnia odbywają się zajęcia terapeutyczne.

Będąc w zamkniętym ośrodku, pacjent zyskuje wiedzę na temat swojej choroby, dostaje wskazówki, jak radzić sobie ze swoim uzależnieniem, uczy się myśleć pozytywnie i rozwiązywać problemy bez potrzeby zażywania środków odurzających. Co istotne, ośrodki oferują pomoc nie tylko osobie uzależnionej, ale także jej rodzinie.