okulary pogresywne soczewki oprawki salon optyczny
29 listopada 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak działają okulary progresywne?

Nowoczesne rozwiązanie wykorzystywane w okulistyce dają obecnie wiele możliwości osobom zmagającym się z wadami wzroku. Wybór okularów progresywnych pozwala na zastąpienie dwóch par, jedną, która zapewnia odpowiednią jakość widzenia z bliska oraz z daleka. Na jakiej zasadzie działają okulary progresywne? Czy jest to model, który będzie odpowiedni dla każdego? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Czym są okulary progresywne?

Okulary progresywne to nowoczesne rozwiązanie dla osób z wadami wzroku. Umożliwiają one użytkownikowi wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Jest to doskonała opcja dla każdej osoby, która na co dzień musi korzystać z dwóch par okularów – do standardowego noszenia i do czytania

– tłumaczy specjalista z Zakładu Optycznego M&M MAZURKIEWICZ.

Konstrukcja szkieł w okularach, oparta jest na wydzieleniu w nich stref widzenia, które odpowiadają za odpowiednią jakość widzenia z różnych odległości. Są one szczególnie polecane osobom borykającym się z problemem:

  • krótkowzroczności,
  • dalekowzroczności,

Zastosowanie okularów progresywnych zaleca się także osobom po ukończeniu 40 roku życia. To właśnie wtedy mogą pojawić się pierwsze problemy ze wzrokiem. Głównym utrudnieniem jest tak zwana starczowzroczność, która w znacznym stopniu zaburza prawidłowe widzenie. Jest ona związana z naturalnym procesem starzenia się oka – soczewki w oku tracą na sprężystości, a to przyczynia się do jego zaburzonej akomodacji.

W jaki sposób działają okulary progresywne?

Soczewki progresywne podzielone są na trzy podstawowe strefy, które zapewniają odpowiednią widoczność z każdej odległości. Każda soczewka dodatkowo podzielona została na cztery obszary, które mają różne właściwości.

  • Tak zwany obszar dali – znajdujący się w górnej części – odpowiedzialny jest za wyraźne widzenie z dużych odległości. Dzięki niemu możliwe jest prowadzenie samochodu, oglądanie filmów w kinie, czy zwyczajne codzienne funkcjonowanie.
  • Drugi obszar nazywany pośrednim został umieszczony w centralnej części soczewki – jest to tak zwana strefa progresji. Dzięki niej możliwe jest łagodne przejście z korekty w dal do korekty z bliska, co pozwala między innymi na swobodne patrzenie na deskę rozdzielczą w samochodzie, czy na ekran komputera.
  • Obszar bliży odpowiedzialny za widzenie przedmiotów znajdujących się bardzo blisko. Znajduje się on w dolnej części soczewki.
  • Ostatni obszar peryferyjny to miejsce po bokach soczewek w okularach. Aktualnie nie jest jeszcze możliwe korzystanie z niego w pełni. Cały czas trwają jednak badania i testy, mające na celu jego udoskonalenie i tym samym podniesie funkcjonalności okularów progresywnych.

Dlaczego warto korzystać z okularów progresywnych?

Użytkowanie okularów progresywnych zwiększa komfort oraz swobodę osób, które wcześniej korzystały z dwóch par, zmieniając je w zależności od sytuacji. Jest to szczególnie ważne dla kierowców samochodów, którzy nie muszą się obawiać tego, że podczas jazdy pewne elementy będą dla nich mniej lub bardziej widoczne. Początkowo należy jednak przyzwyczaić się do nowej formy okularów, ponieważ pierwsze wrażenia po założeniu mogą być niestandardowe.