Okulary progresywne – jak działają?
23 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak działają okulary progresywne?

Nawet jeśli przez całe życie widzieliśmy dobrze, z wiekiem nasz wzrok się zużywa i pogarsza. Kiedy czujemy, że widzimy coraz gorzej, powinniśmy skonsultować się z okulistą. Jeśli wada wzroku wynika po prostu ze względu na wiek, lekarz dość często zapisuje nam dwie pary okularów – jedną do czytania, drugą do noszenia na co dzień. Żeby uniknąć noszenia zawsze drugiej pary okularów ze sobą w torebce, warto zdecydować się na soczewki progresywne.

Dobrze widzisz na każdą odległość

Okulary progresywne to idealne rozwiązanie dla dalekowidzów. Dzięki nim będziemy wreszcie widzieć wyraźnie na każdą odległość, bez konieczności zmiany oprawek. Jak to możliwe? Soczewki okularów progresywnych są podzielone na dwa obszary – obszar w górnej części soczewek służy do patrzenia w dal, a obszar u dołu okularów pozwala wyraźnie widzieć z bliska. Maksymalnie różnica pomiędzy tymi obszarami może wynosić 3 dioptrie. Bardzo ważne jest, by takie okulary były odpowiednio dostosowane do naszych potrzeb – w przeciwnym razie mogą tylko dodatkowo pogorszyć nasz wzrok. Duży wybór okularów z soczewkami progresywnymi proponuje salon Optyka Okularowa Krystian Bloch. Soczewki progresywne są droższe niż zwykłe – za komplet zapłacimy ok. 400 zł.

Okulary progresywne – dla kogo?

Okulary progresywne to idealne rozwiązanie dla osób w średnim wieku. Najczęściej korzystają z nich osoby po 40-stce, które potrzebują dwóch par okularów – jednych do patrzenia w dal, a drugich z bliska. Dzięki progresywnym soczewka jedna para okularów zastąpi nam dwie. Trzeba jednak wiedzieć, że dopasowanie okularów progresywnych tak, byśmy zawsze dobrze widzieli, może być kłopotliwe. Takich okularów nie mogą też nosić osoby z zaćmą, jaską, zwyrodnieniem plamki żółtej, zezem i zaburzonym widzeniem obuocznym. Nie sprawdzą się one też u osób z różnowzrocznością – czyli u tych, których wada między widzeniem bliży a dali zmienia się o ponad 3 dioptrie.

Jak się przyzwyczaić do okularów progresywnych?

Pierwsze dni po otrzymaniu okularów progresywnych, to czas, w którym powinniśmy przyzwyczaić nasze oczy do ich stosowania. Musimy wiedzieć, że widzenie w takich okularach, jest inne niż podczas korzystania z tradycyjnych soczewek. Czas przyzwyczajania się do okularów, wynosi zwykle mniej niż tydzień – jeśli dłużej okulary będą sprawiać nam problem, należy zgłosić się do okulisty. Na początek trzymajmy się kilku zasad – chcąc wyostrzyć oraz poruszajmy głową w pionie, czytając coś z bliska unośmy głowę do góry, a patrząc na boki ruszajmy nie tylko gałkami ocznymi, ale i głową.