botox - toksyna botulinowa
2 lipca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak działa botox, czyli toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa zasłynęła dzięki wzrostowi stosowania jej w zabiegach medycyny estetycznej. Skutecznie i bezpiecznie usuwa zmarszczki bez potrzeby poddawania się operacyjnemu liftingowi twarzy, a efekty jej działania są bardzo zadowalające. Botox pokochały kobiety na całym świecie. Jeśli sama rozważasz poddanie się zabiegowi i chciałabyś wiedzieć, na czym polega działanie botoksu, to zapraszamy do lektury.

Botoks, czyli sposób na natychmiastowe odmłodzenie

Botoks to neurotoksyna wytwarzana przez laseczki jadu kiełbasianego – informuje ekspertka z kliniki medycyny estetycznej ESTmedica –  Stosowana w niewielkich ilościach posiada właściwości terapeutyczne. Znana głównie z zabiegów odmładzających, jednak jej stosowanie wykracza poza medycynę estetyczną.

Toksynę botulinową wykorzystuje się m.in. do leczenia zeza, chorób neurologicznych przebiegających z nadmiernym napięciem mięśni. Jej medyczne wykorzystanie jest całkowicie bezpieczne, ponieważ wymaga niewielkiej ilości preparatu.

Toksyna botulinowa poraża obszar, w który została wprowadzona. Blokuje połączenie między zakończeniami nerwowymi a mięśniami, które są przez nie unerwione. Wybrany obszar mięśniowy, który naturalnie kurczy się i rozciąga, zostaje unieruchomiony. W ten sposób zmarszczki na czole, bruzdy wokół ust i oczu wygładzają się, a Ty wyglądasz na kilka lat młodszą.

Wadą zabiegu jest to, że twarz zostaje pozbawiona części naturalnej ekspresji mimicznej. W jakim stopniu? Czasami w ogóle nie widać różnicy, więc niech Cię to nie odstrasza na początku. Stopień porażenia mięśni zależy od wielu czynników, które zostaną omówione w trakcie konsultacji u specjalisty z zakresu medycyny estetycznej. W żadnym wypadku nie ma ryzyka, że zostaną unieruchomione inne mięśnie, niż te, do których wstrzyknięto preparat z toksyną.

Na czym polega zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej?

Botox zlikwiduje zmarszczki mimiczne, kurze łapki wokół oczu, bruzdy na szyi i dekolcie, pionowe zmarszczki między brwiami. A to wszystko po jednym zabiegu w klinice medycyny estetycznej.

Do zabiegu nie musisz być specjalnie przygotowana. Kuracja botoksem polega na wstrzyknięciu preparatu w wybraną partię twarzy lub szyi. Iniekcja może być nieprzyjemna, jeśli jesteś szczególnie wrażliwa na ból, lekarz może zaproponować zastosowanie specjalnego kremu, który nieco go uśmierzy. Po dokładnym odtłuszczeniu i dezynfekcji skóry, specjalista wstrzyknie w nią preparat z toksyną botulinową. I właściwie to wszystko. Pamiętaj, aby miejsca po zabiegu nie masować i nie pocierać. Na efekty musisz cierpliwie poczekać, bo botox zacznie działać po ok. 3-4 dni, niektórzy podają nawet 7 – wszystko ustalisz ze swoim lekarzem.

Efekty kuracji botoksem są tymczasowe – utrzymują się od 4 do 6 miesięcy, co jest dobra i złą wiadomością. Co prawda zabiegi musisz powtarzać, jednak jeśli okazałoby się, że efekt nie jest doskonały albo zbyt słaby lub zbyt mocny – po kilku miesiącach możesz liczyć na lepszy.