24 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak działa aerozol na rany?

Aerozol na rany to produkt medyczny, który może być stosowany w przypadku wielu różnych ran przewlekłych, np. owrzodzeń żylnych podudzi, owrzodzeń tętniczych i mieszanych, zespole stopy cukrzycowej, trudno gojące się rany chirurgicznych, czy odleżyny. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w czasie aplikacji aerozolu nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu z raną, więc nie odczuwamy bólu, czy kłucia w trakcie aplikacji. Jak działa aerozol na rany?

Działanie aerozolu na rany

W naszym artykule przyjrzymy się aerozolowi na rany Granulox – nowoczesnemu produktowi, który może nam pomóc w omówionych we wstępie sytuacjach. Jak działa sprej na rany? Uszkodzone tkanki, czyli np. rany chirurgiczne, potrzebują tlenu, by proces gojenia przebiegał prawidłowo. Jeśli tlenu brakuje, tkanki nie otrzymują go we właściwej dawce z zewnątrz, rana się nie regeneruje, mimo że jest opatrzona- rana się nie goi. Przyczyną takiej sytuacji są często choroby tętnic, żył, czy cukrzyca – choroby, które powodują, że ranom nie jest dostarczana odpowiednia dawka tlenu od wewnątrz. Kolejna przyczyna utrudniającą gojenie ran to nadmiar płynu wydostającego się z rany, który nazywamy wysiękiem. Aerozol na rany, któremu się przyglądamy, to aerozol z hemoglobiną, która jest najlepszym znanym transporterem tlenu w przyrodzie. Hemoglobina umożliwia dyfuzję tlenu do samej podstawy rany, skąd dyfunduje do komórek. Według przeprowadzonych badań aplikowana miejscowo hemoglobina przyspiesza dwukrotnie proces gojenia ran, ponieważ kilkukrotnie zwiększa natlenienie tkanek. Warto podkreślić, że efekt ten utrzymuje się nawet przez trzy doby, ponieważ hemoglobina ma zdolność wiązania tlenu i oddawania go ponownie. Jeden gram hemoglobiny wystarcza, by w czasie jednego dnia przetransportować nawet litr tlenu.

Co jeszcze warto wiedzieć o aerozolu na rany?

Omawiany spray na rany, który przyspiesza gojenie, pomaga nawet w bardzo trudnych przypadkach – przy ranach sączących z wysiękiem i ranach przy których zmiany specjalistycznych opatrunków nie przynoszą oczekiwanego rezultatu.  Jego aplikacja jest niezwykle łatwa i nie ma konieczności zmiany sposobu opatrywania ran. Częstotliwość aplikacji aerozolu zależy od stanu rany pacjenta i fazy leczenia. Aplikacja zalecana jest co 2 do 3 dni – producent podkreśla, że najlepsze rezultaty otrzymamy przy aplikacji minimum dwa razy w tygodniu. Jeśli zdarzy nam się pominąć aplikację spreju, pominiętą dawkę należy zaaplikować jak najszybciej, ponieważ każda aplikacja wspomaga leczenie uciążliwej rany. A co jeśli zaaplikujemy zbyt dużą dawkę aerozolu na rany? – Nic złego się nie stanie, produkt nie powoduje skutków ubocznych. Jeśli produkt się rozleje, wystarczy zebrać nadmiar sterylnym opatrunkiem. Na koniec warto dodać, że hemoglobina w aerozolu jest całkowicie nowym rozwiązaniem w medycynie, które zostało wyróżnione jako największa innowacja w leczeniu ran w Europejskim Kongresie Leczenia Ran w Krakowie w Maju 2018 roku. Specjaliści z wielu krajów potwierdzili przyspieszenie gojenia ran, redukcję bólu w ranie, zmniejszenie uciążliwych kosztów leczenia u pacjentów cierpiących z powodu ran, które czasami leczy się całymi miesiącami lub latami.