soczewki-okularowe
31 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dobrać właściwe soczewki do okularów ?

Nowoczesne salony optyczne mają nam wiele do zaoferowania. I nie chodzi tu tylko o szeroki wybór modeli oprawek. Znacznie więcej możliwości mamy też teraz przy wyborze soczewek do okularów. Odpowiednio dobrane soczewki mają wpływ na komfort używania okularów, dlatego warto rozsądnie podejść do ich wyboru. Najlepiej, jeśli na zakup okularów ruszymy odpowiednio przygotowani. Najważniejsze informacje na temat nowoczesnych soczewek znajdziecie w tym poradniku.

Soczewki – najważniejsza część okularów

Zacznijmy od banału, o którym jednak często zapominamy – to soczewki są najważniejszą częścią naszych okularów. Wydaje się to oczywiste, jednak praktyka wskazuje na to, że znacznie więcej czasu i uwagi poświęcamy oprawom okularowym, niż tym, co w tych oprawach się znajdzie. Można oczywiście powiedzieć, że optyk i tak musi wstawić w nie to, co zapisał lekarz. To jednak tylko część prawdy. Chociaż soczewki musza oczywiście spełniać wymogi zapisane przez lekarza na recepcie, to bardzo dużo zależy od tego, na jakie dodatkowe rozwiązania się zdecydujemy podczas zakupów w salonie optycznym.

Po pierwsze – wybierz tworzywo

Wybór tworzywa, z którego wykonane są soczewki naszych okularów jest bardzo istotny. Skuteczne i trwałe są soczewki szklane. Są one jednak bardzo ciężkie, co stanowi problem zwłaszcza przy dużych wadach wzroku. Dziś takie soczewki odchodzą do lamusa, a zastępują je znacznie lżejsze soczewki z polimeru plastiku. Takie soczewki są też tasze w produkcji. Nie są jednak tak trwałe. Lepszym rozwiązaniem są soczewki poliwęglanowe – pierwotnie okulary z takimi soczewkami produkowano na potrzeby wojskowe. Są one bardzo trwałe i lekkie. Jednak dziś największa nowością są soczewki z materiału Trivex, który pod wieloma względami przypomina soczewki poliwęglanowe, ale jest odporniejszy na pojawianie się aberracji chromatycznych.

Po drugie – powłoki

Soczewki okularowe, mogą być pokryte różnymi powłokami, poprawiającymi nasz komfort widzenia. Podstawą są połówki antyrefleksyjne, które pozwalają na wyeliminowanie odblasku światła. Widać to zwłaszcza na fotografiach. Ważna jest także ochrona oczu przed promieniami UV – taki filtr także powinien zostać nałożony na nowoczesne soczewki okularowe. Jeśli wykonujemy pracę biurową, optyk może nam zasugerować soczewki z filtrem chroniącym oczy przed światłem emitowanym przez ekran komputera. Ciekawym rozwiązaniem są też powłoki chroniące nasze okulary przed zaparowywaniem – sprawdza się to zwłaszcza zimą. Latem za to docenimy szkła fotochromowe, które pod wpływem promieni słonecznych ciemnieją. O wybór soczewek najlepiej zapytać dobrego optyka – znajdziemy go w salonie  Optic Design.