szkla-okularowe
21 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dobrać odpowiednie szkła okularowe?

Wbrew pozorom wybór odpowiednich szkieł okularowych wcale nie jest taki prosty. Istnieje mnóstwo typów soczewek, które różnią się od siebie parametrami, przeznaczeniem i wyglądem. Warto wiedzieć, że źle dopasowane szkła przyczyniają się do złej jakości widzenia, powodują ból głowy oraz zapalenie spojówek. Jak więc dobrze dobrać odpowiednie soczewki okularowe i mieć pewność, że nie szkodzą, a spełniają swoje zadanie?

Dobór soczewek do potrzeb

Powiedz optykowi, czym się zajmujesz, jak wygląda Twoja praca, ile czasu spędzasz przed komputerem, telewizorem czy za kierownicą. – Dzięki dokładnym informacjom doradca dopasuje soczewki do potrzeb klienta. Inne szkła okularowe przeznaczone są dla sportowców, a inne dla osób pracujących przed monitorem lub w zakurzonym pomieszczeniu – wyjaśnia ekspert z firmy Optyk-Boutique w Krakowie.

Materiał szkieł okularowych

Do wyboru masz dwa typy materiału. Soczewki mineralne wykonane są ze szkła, przez co są cięższe i podatne na stłuczenia. Jednak zdecydowanie łatwiej je czyścić. Szkła organiczne zrobione są z tworzywa sztucznego, dlatego są lekkie, nie tłuką się, ale za to są podatne na zarysowania.

Parametry na recepcie

Największe znaczenie podczas wyboru odpowiednich soczewek mają parametry zawarte na recepcie od okulisty. To dzięki nim optyk dobierze szkła ze względu na wady wzroku i zaleci soczewki jednoogniskowe (korygują jeden rodzaj wady wzroku), wieloogniskowe (korygują kilka rodzajów wad wzroku) lub coraz bardziej popularne soczewki progresywne (pozwalają na płynną zmianę mocy soczewki do patrzenia z bliska, na średnim dystansie i z daleka).

Dodatkowe powłoki ochronne

Wiele rodzajów szkieł można ulepszyć dodatkowymi powłokami. Warstwa antyrefleksyjna sprawdza się w przypadku pracy przed komputerem lub podczas jazdy samochodem. Powłoka utwardzająca zwiększa trwałość soczewki, uchroni je przed zarysowaniami i otarciami. Najnowocześniejsze warstwy hydrofobowe i oleofobowe zabezpieczają szkła przed cząsteczkami wody i tłuszczu. Filtry UV chronią wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Dobór soczewek do oprawek

Nie wszystkie szkła okularowe pasują do wybranej oprawy. Czasami ograniczeniem jest grubość lub typ soczewki. W przypadku dużej wady, szkła są grubsze i tym samym wymagają mocniejszych i stabilniejszy oprawek. Istnieją również okulary bezoprawkowe, które są praktycznie niewidoczne na twarzy. Używa ich się w przypadku lekkich soczewek organicznych.