okulary
12 lipca 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dobrać modne okulary i oprawki?

Długie godziny spędzane przed komputerem i telewizorem, czytanie w nieodpowiednim świetle, promieniowanie UV i geny są przyczyną pogarszania się wzroku. Dlatego wiele osób w pewnym momencie swojego życia zostaje zmuszonych do włożenia na nos okularów.

Konieczność noszenia okularów wywołuje szereg rozważań i dywagacji na temat, jak dobrać okulary, aby poprawić ostrość widzenia i jak dobrać oprawki, aby wyglądać atrakcyjnie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Na to, jak dobrać okulary, powinny mieć wpływ przede wszystkim sytuacje, w jakich będziemy ich używać. Nieco inne okulary będą nam potrzebne tylko do czytania czy pracy z komputerem, inne natomiast do stałego, codziennego noszenia. Dlatego przed dokonaniem wyboru powinniśmy udać się na badanie okulistyczne i poradzić się specjalisty, który najlepiej będzie wiedział, jak dobrać okulary do naszych potrzeb.

Kiedy okulista (czy też optyk) już dobierze nam właściwe soczewki, zaczyna się prawdziwy problem związany z doborem oprawek. Niemal każdy salon optyczny oferuje setki modeli oprawek o różnych kształtach i kolorach, wykonanych z różnych rodzajów materiałów. Zwłaszcza materiał z jakiego wykonane są oprawki, ma kluczowe znaczenie – tytanowe czy wykonane ze stopów metali będą odpowiednie zwłaszcza do codziennego noszenia, są bowiem najbardziej odporne na zniszczenia i odkształcenia. Plastikowe natomiast są bardziej designerskie, ale łatwo się odkształcają – szczególnie, gdy są wystawione na działanie wyższych temperatur. Niemały wpływ na wybór ma też zawartość naszego portfela – za najnowsze, modne oprawki trzeba będzie sporo zapłacić. My odradzamy kierowanie się podczas dokonywania wyboru tylko modą – nawet najbardziej modne oprawki mogą bowiem nie pasować do naszego owalu twarzy i raczej odjąć jej urody. Dlatego też zastanawiając się, jak dobrać oprawki, weźmy pod uwagę głównie kształt twarzy. Twarz prostokątna nie wybaczy nam masywnych, grubych oprawek, a okrągła zbyt delikatnych i owalnych. Zanim dobierzemy okulary do twarzy warto skorzystać z portali internetowych, na których możemy w wirtualny sposób przymierzyć różne typy opraw – wystarczy tylko wgrać swoje zdjęcie i już możemy rozpocząć wielkie przymierzanie. Za pomocą takich wirtualnych przymierzalni możemy dobrać sobie nie tylko oprawki szkieł korekcyjnych, ale także okulary przeciwsłoneczne.

Wreszcie: niezależnie od tego, czy wybieramy okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne, pamiętajmy, że to my musimy się w nich dobrze czuć. Ponadto okulary powinny mieć na tyle uniwersalny design, aby pasowały do różnych strojów i różnych sytuacji. Modele awangardowe, o krzykliwych wzorach i kolorach zostawmy raczej na luźne sytuacje – nie będą one mile widziane jako uzupełnienie stroju biznesowego. I odwrotnie – jeśli nasz codzienny styl ubierania jest nietuzinkowy, nie kupujmy okularów o klasycznych kształtach i barwach.