kolor włosów
10 stycznia 2012

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dobrać kolor włosów?

Natura rzadko daje nam w prezencie taki kolor włosów, jaki byśmy chciały (albo tak nam się wydaje). Farbowanie włosów umożliwia nam nie tylko pozyskanie pięknego wyglądu, ale bez wątpienia ma walor poprawiający samopoczucie – każda kobieta lubi od czasu do czasu coś w sobie zmienić. Aby nie była to jednak zmiana na gorsze, warto wiedzieć, jak dobrać kolor włosów do wieku i typu urody.

Najpierw zajmiemy się kwestią wieku. Farbowanie włosów na ciemne kolory optycznie postarza – zwłaszcza ciemne brązy i czernie podkreślają zmarszczki i bruzdy na twarzy. Dlatego nie są polecane dla osób starszych. Wyjątkiem od reguły są osoby puszyste (nie ma u nich efektu wyostrzania się rysów twarzy związanego z procesem starzenia, tak jak u osób o szczupłej sylwetce) oraz o południowym typie urody. Bardzo ciemne kolory włosów będą zdecydowanie bardziej odpowiednie dla osób młodych lub takich, na których twarzach efekty starzenia się skóry nie są jeszcze widoczne. Jasne odcienie włosów (nawet w tonacji brązowej) potrafią optycznie odmłodzić – nie podkreślają bowiem defektów urody.

Powyższa zasada dotyczy także osób, które borykają się z rozmaitymi problemami z cerą. Jeśli masz pajączki, tendencje do pojawiania się sińców pod oczami lub wyprysków i nie wiesz, na jaki kolor włosów się zdecydować, lepiej wybierz jasne odcienie brązu lub łagodne odcienie blondu. Wszelkie ostre, wyraziste kolory (w tym także platynowy blond czy marchewkowy rudy) uwypuklą to, co zwykle starasz się ukryć przed światem.

Twój naturalny typ urody podpowie Ci, jak dobrać kolor włosów. Jeśli masz jasną karnację i jasną oprawę oczu – lepiej będziesz wyglądać w blondzie, w którym kobiety o południowym typie urody (oliwkowa karnacja oraz ciemna oprawa oczu) wyglądałyby sztucznie i groteskowo. Jeśli chcesz ożywić chłodny typ urody – możesz wybrać kolor farby utrzymany w cieplejszym tonie.

Chociaż każda z nas ma w sobie nutkę szaleństwa i lubi być na czasie z nowinkami, nie warto decydować się na agresywny, ostry kolor włosów tylko dlatego, że akurat jest modny w tym sezonie lub zaaplikowała go sobie jakaś gwiazda. Naturalność to trend, który nigdy nie traci na aktualności. Jeśli chcesz naprawdę pięknie wyglądać, postaw raczej na naturalne odcienie, które też potrafią być intensywne i oryginalne. Sztuczne i jaskrawe kolory – jak granatowa czerń, czerwień czy róż wyglądają dobrze, jeśli są dopasowane do specyficznego stylu ubierania się. Jeśli chcesz wyglądać elegancko, nie powinnaś farbować włosów na takie kolory.

Jeśli zupełnie nie możesz się zdecydować, jaki kolor włosów wybrać, możesz zdecydować się na zrobienie delikatnych pasemek, ufarbować tylko końcówki lub samą grzywkę (chociaż dwie ostatnie propozycje są przeznaczone raczej dla odważniejszych pań). Pamiętaj też, że osobą, która najlepiej będzie wiedziała, jak dobrać kolor włosów, jest dobry fryzjer – kolorysta.