jak dbac o licowki
20 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o zęby po założeniu licówek? 

Licówki pozwalają w bardzo szybki sposób poprawić wygląd zębów. Niwelują one niedoskonałości, umożliwiając wyrównanie wszelkich nierówności czy ujednolicenie koloru. Założone wymagają jednak pielęgnowania w odpowiedni sposób. Co zrobić, by licówki zachowały swoją formę przez długie lata? Jak o nie dbać po założeniu? Przeczytaj i dowiedz się, jak pielęgnować licówki.

Jak pielęgnować licówki? 

O licówki dba się w taki sam sposób jak o zwykłe zęby. Konieczne jest więc ich mycie dwa razy dziennie z wykorzystaniem standardowej szczoteczki i pasty do zębów. Może ona zawierać fluor. Dobrym pomysłem jest również korzystanie z nici dentystycznej, by pozbyć się resztek jedzenia znajdujących się między zębami. W ten sposób nie dopuścisz do rozwoju bakterii i wystąpienia problemów z uzębieniem.

Przyda się również płyn do płukania jamy ustnej. Zęby warto umyć także wtedy, gdy zjesz mocno barwiący produkt lub wypijesz kawę. W ten sposób można przedłużyć trwałość założonych licówek i nie dopuścisz do ich odbarwienia.

Wszystko wygląda tak samo również jeśli chodzi o kwestię wizyt u stomatologa. Po założeniu licówek konieczne jest skontrolowanie, czy zostały one odpowiednio umieszczone na zębach. Kolejne wizyty są rutynowe i powinny być przeprowadzone w standardowych odstępach czasu, czyli co kilka miesięcy. Jeśli jednak wystąpi jakikolwiek problem z licówkami, warto zgłosić się do specjalisty od razu po jego zaobserwowaniu. Zrobisz to m.in. w gabinecie stomatologicznym OPDENT w Bieruniu i Lędzinach.

Codzienne nawyki a trwałość licówek 

O ile mycie licówek przebiega w standardowy sposób, o tyle warto zadbać o to, by zachować ich długą żywotność. Jest to szczególnie ważne w przypadku modeli kompozytowych, które pozwalają na stosowanie przez okres 2-5 lat. Nie poleca się zatem spożywania produktów i picia napojów powodujących przebarwienia. Jest to m.in. kawa, herbata, czerwone wino, kurkuma czy buraki. Licówki porcelanowe są trwalsze, jednak w ich przypadku również trzeba zachować umiar i uważać na wspomniane produkty.

Licówki są odporne na przebarwienia, ale jeśli często jesz i pijesz mocno barwiące produkty, mogą one stracić swój biały kolor. Ich pielęgnowanie nie różni się natomiast od tego, które występuje w przypadku naturalnych zębów. Licówki są zatem bardzo komfortowe w użytkowaniu i nie wpływają na codzienną rutynę. Modele porcelanowe pozwalają na cieszenie się pięknym, idealnie wyrównanym uśmiechem nawet przez 10 lat.