Kobieta myjąca ręce
9 kwietnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o zdrowie psychiczne w czasie koronawirusa?

Czas od marca 2019 roku jest pełen napięcia i pojawiania się coraz to nowych informacji o zakażeniach koronawirusem. Nie ma dnia, kiedy do każdego z nas nie docierałyby informację i statystyki o nowych ogniskach choroby. W takim czasie nie trudno popaść w depresję i dać się sparaliżować przez lęk. Właśnie dlatego postanowiliśmy dowiedzieć się, jak możemy właściwie zadbać o nasze zdrowie psychiczne?

10 najważniejszych wskazówek

Media prześcigają się w podawaniu informacji i ogłaszaniu nowych rekordów zakażeń. Już sama nomenklatura i określenie rekord wpływa na zaburzenie właściwej percepcji oraz utrudnia zrozumienie, co tak naprawdę się dzieje. W tych niepewnych czasach pandemii powinniśmy bardzo selektywnie podchodzić do informacji medialnych, aby nie podupaść na zdrowiu psychicznym.

Zapytaliśmy jednego z rzeszowskich psychiatrów o to, co robić, aby dbać o swoją psychikę w czasach pandemii? Powiedział nam, że przede wszystkim nie powinniśmy porzucać zdrowego rozsądku. Wielu ludzi wykorzystuje sytuację społecznego lęku do osiągania swoich własnych celi. Etyczność takich zachowań jest oczywiście kwestią do dyskusji, dlatego uczę moich pacjentów, aby przede wszystkim filtrowali informacje. Już sam ten wysiłek pozwoli nam na chłodno podejść do wielu kwestii i zacząć racjonalnie myśleć o sposobach zabezpieczenia siebie oraz swoich bliskich.

Kolejną kwestią jest oczywiście higiena osobista. Jak wiemy, wirus może przetrwać nawet kilkanaście godzin na powierzchniach metalowych, dlatego częste mycie rąk jest absolutną koniecznością. Wiadome jest, że nie da się uniknąć kontaktu z każdym rodzajem powierzchni, dlatego czasy pandemii pokazały znaczenie relacji. Unikanie zatłoczonych miejsc i optymalizacja codziennych obowiązków mogą naprawdę wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne. Aby uniknąć sytuacji stresowych, dobrze jest pomagać sobie i innym – drobny gest w postaci zrobienia zakupów będzie okazją do uśmiechu i dostarczenia sobie radości z aktu bezinteresownego niesienia pomocy.

Wiele osób narzeka, że paraliż gospodarczy doprowadził do uniemożliwienia korzystania z dobrodziejstw lokali, które pomagały w uwolnieniu stresu. Jednak nie jest to powód do narzekania – wręcz przeciwnie. Zmiana optyki patrzenia na świat, jaka została wymuszona u każdego z nas, daje niesamowitą okazję do poszukania nowych sposobów relaksacji. Ludzie na nowo odkryli radość ze wspólnego przebywania ze sobą, wspierania siebie nawzajem oraz dostarczania i dzielenia się wiedzą. Transfer wielu sfer życia do Internetu pozwala na nieskrępowane dzielenie się pasją oraz owocami pracy twórczej, na którą wreszcie wielu z nas ma czas. Brak konieczności spędzania czasu w korkach doprowadził do tego, że można łatwiej uczyć się nowych rzeczy.

Jednak najważniejszą rzeczą, aby dbać o zdrowie psychiczne w tych czasach, jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Nic nie działa tak kojąco na psychikę, jak świadomość, że zrobiło się wszystko, co w ludzkiej mocy, aby zminimalizować ryzyko zakażenia nie tylko siebie, ale również swojego otoczenia.