zdrowie
23 sierpnia 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o zdrowie?

Szczęście rodzinne, zachowanie dobrego zdrowia oraz uczciwe życie to najczęściej wymieniane przez Polaków wartości, którymi kierują się w życiu. Z badań CBOS wynika, iż zdrowie, znajdujące się od lat w czołówce wartości, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, przynajmniej na poziomie deklaracji.

Natomiast jak wygląda rzeczywistość, można zaobserwować na co dzień, przyglądając się rodakom przechadzającym się ulicami, znajomym i rodzinie, czy też nam samym. Czyniąc takie obserwacje można odnieść wrażenie, że Polacy wcale nie wiedzą, jak dbać o zdrowie, które podobno jest dla nich tak ważne. Wszechobecne papierosy i alkohol, jedzenie byle czego i byle gdzie, aktywność fizyczna sprowadzająca się do wciskania guzików na pilocie od telewizora – to najczęstsze grzechy przeciwko zdrowiu popełniane przez Polaków. Skutki? Otyłość, alergie, nadciśnienie, problemy z układem trawiennym, złe samopoczucie psychiczne, ciągłe odczuwanie zmęczenia… Brzmi znajomo, prawda?

Życie we współczesnym świecie nie sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia. Zwłaszcza osoby żyjące w miastach skarżą się na rozmaite dolegliwości związane z szybkim i stresującym trybem życia. Ponadto wśród wrogów zdrowia można wymienić spożywanie coraz bardziej przetworzonej żywności oraz chroniczny brak ruchu, które są głównymi przyczynami otyłości. Nadwaga, oprócz oczywistego złego samopoczucia spowodowanego mało estetycznym wyglądem, prowadzi do chorób wielu narządów. Otyłość to plaga nowoczesnych, rozwiniętych społeczeństw. Jest chorobą cywilizacyjną, której na szczęście można wcześnie zapobiec. Trzeba się tylko nauczyć, jak się zdrowo odżywiać, aby do niej nie dopuścić. No i jeszcze otworzyć swoje serce na aktywność fizyczną wykraczającą nieco swym zakresem od przejechania się samochodem po bułki do sklepu. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Jak dbać o zdrowie, to kompleksowo. Samo zdrowe odżywianie nie wystarczy. Tak samo jak dla zachowania zdrowia nie wystarczy samo uprawianie sportu. Faktem jest jednak, że największe spustoszenie w organizmie czyni niewłaściwa dieta. Dlatego warto poznać kilka prostych zasad, jak zdrowo się odżywiać. Większość osób uważa, iż zdrowe odżywianie jest równoznaczne z jedzeniem niesmacznych potraw bazujących na sałacie i otrębach. To nieprawda. Zdrowe odżywianie zakłada urozmaicanie diety – tylko jedzenie różnych pokarmów dostarcza niezbędnych witamin i innych składników odżywczych. Można więc jeść wszystko pod warunkiem, że nie jest w znaczący sposób przetworzone przez człowieka. Dlatego polecamy sklepy ze zdrową żywnością. Pamiętajmy: przetworzone znaczy zubożone w składniki odżywcze i wzbogacone o puste kalorie prowadzące wprost do otyłości. Również jedną z ważniejszych zasad mówiących, jak się zdrowo odżywiać, jest ta dotycząca częstego przyjmowania pokarmów, ale w małych ilościach. Nie dotyczy to oczywiście słonych przekąsek, jak chipsy czy paluszki, oraz batoników. Ponadto trzeba pamiętać, że najważniejszym posiłkiem dnia wcale nie jest obiad, ale śniadanie – to ono jest naszym paliwem na cały dzień. Przy czym śniadanie nie może się składać z kawy i z papierosa, ale z produktów mlecznych i zbożowych będących źródłem cukrów, białka i witamin. Dla tych z Was, którzy za wytyczną zdrowej żywności stawiają żywność naturalnego pochodzenia, polecamy sklepy zaopatrujące się tylko i wyłącznie w żywność ekologiczną.

Wśród zasad dotyczących tego, jak dbać o zdrowie, znajduje się regularne uprawianie sportu lub w ogóle podejmowanie aktywności fizycznej. Zachowaniu zdrowia sprzyja niemal każda forma ruchu – zwykły półgodzinny spacer potrafi zdziałać cuda dla organizmu. Dlatego nie powinniśmy unikać ruchu. Badania są zatrważające – Polacy są mistrzami w unikaniu aktywności fizycznej. Zwłaszcza ci zmotoryzowani, którzy używają samochodów nawet wtedy, gdy do sklepu mają kilkaset metrów! A więc zapewne nawet szybciej znaleźliby się w sklepie używając własnych nóg.

Trzeba pamiętać, że zdrowie jest jedno – stanowi pewien kapitał, który dostajemy tylko raz i wyłącznie od nas zależy, jak go wykorzystamy. Jeśli będziemy mądrze dysponować tym kapitałem, profitów starczy nam na całe długie życie.