praca przy komputerze ochrona wzroku
23 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o wzrok, pracując przy komputerze? 

Obecnie coraz więcej osób pracuje przy komputerze. Z tego powodu rośnie też odsetek ludności, która boryka się z wadami wzroku. Wielogodzinne patrzenie w ekran może również powodować ból głowy, rozdrażnienie czy zmęczenie. Z tego powodu tak ważne jest stosowanie praktyk, które pozwalają na ograniczenie nieprzyjemnych objawów. Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

Jak pracować przy komputerze, by nie nadwyrężać wzroku? 

Podczas pracy przy komputerze należy pamiętać o robieniu przerw co najmniej raz na około 20 minut. Wówczas wystarczy popatrzeć w dal przez kilkadziesiąt sekund, najlepiej przez okno. Po takim zabiegu można wrócić do pracy. W pomieszczeniu nie powinno być również za sucho, by zapewnić odpowiednie nawilżenie gałek ocznych. W celu utrzymania właściwych parametrów najlepiej spiszą się specjalne nawilżacze powietrza. Przydatne mogą być również krople do zmęczonych oczu.

Ekran powinien być również odpowiednio umiejscowiony na biurku. Ważne, by stał on na wysokości Twoich oczu w odległości nie mniejszej niż 40 centymetrów. Najlepiej umieścić go bokiem do okna. Nie powinno się stawiać go szczególnie tyłem do okna. Na miejscu pracy należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Wiele osób ceni sobie też podświetlane klawisze, które zwiększają komfort pracy i nie wymagają wpatrywania się w nie podczas pisania.

Dobrym pomysłem okazuje się również regularne ruszanie gałkami ocznymi na różne strony. Możesz robić to podczas przerwy od pracy. W celu zachowania dobrego zdrowia oczu ważne jest także dbanie o dostarczanie niezbędnych składników w pożywieniu.

Jakie okulary do pracy przy komputerze wybrać? 

Obecnie w sklepach takich, jak salon optyczny Krzysztof Ćwik, pojawiają się okulary stworzone z myślą o osobach pracujących przy komputerze. Mają one specjalne powłoki antyrefleksyjne. Delikatnie przekłamują kolory, ale pozwalają na wyeliminowanie szkodliwych odbić niebieskiego światła. Dzięki nim wzrok znacznie mniej się męczy, co ma ogromne znaczenie podczas codziennej pracy. Takie okulary są cenione również przez kierowców.

Okulary do komputera często występują w pakiecie z dodatkowymi powłokami antystatycznymi, które ograniczają zatrzymywanie się kurzu na szkłach. Takie soczewki montuje się w różnego rodzaju oprawkach, często pochodzących od czołowych producentów na rynku. Dzięki temu można pracować komfortowo, a jednocześnie wyglądać dobrze przez cały czas.