stylizacja termiczna włosów
10 października 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o włosy w trakcie stylizacji termicznej?

Powszechnie wiadomo, że działanie wysokich temperatur nie służy włosom. Kosmyki, które są zbyt często suszone gorącym powietrzem, prostowane lub podkręcane na lokówce, stają się suche, szorstkie i łamliwe. Można jednak temu zapobiec stosując preparaty termoochronne i dbając o poprawne wykonywanie zabiegów stylizacyjnych. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki i techniki stylizacji wybierać, aby jak najmniej szkodzić włosom.

Jak produkty termoochronne zabezpieczają pasma przed wysoką temperaturą?

Destrukcyjny wpływ gorąca na strukturę włosa polega na rozrywaniu mostków dwusiarczkowych w łańcuchach keratynowych, co skutkuje ich zniszczeniem. To zaś przyczynia się do utraty sprężystości włosów, więc aby tego uniknąć, należy pamiętać o używaniu kosmetyków termoochronnych, na przykład w postaci silikonowych mgiełek.

Oprócz substancji powlekających pasma ochronną warstwą, w skład preparatów wchodzi alkohol, dzięki któremu nadmiar produktu szybko odparowuje, nie pozostawiając wilgotnej powłoki. Jest to ważne ze względu na fakt, że nie powinno się stylizować na gorąco mokrych włosów, gdyż wtedy są bardziej podatne na uszkodzenia, a zetknięcie z rozgrzanym narzędziem do stylizacji może skutkować nawet ich przypaleniem.

Czy sposób stylizacji wpływa na stan włosów?

Choć najlepiej byłoby ograniczyć układanie włosów na gorąco do minimum, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli istnieje potrzeba częstej stylizacji, dobrze jest wybierać urządzenia o przyjaznym dla pasm działaniu. Warto poszukać prostownicy z regulacją temperatury, dzięki czemu można ustawić jej niższą wartość lub suszarki z jonizacją.

Ekspert ze sklepu internetowego hair – clubshop.pl zwraca uwagę: W czasie suszenia urządzenie wydziela jony o ładunku ujemnym, które stymulują domykanie się łusek włosowych. W ten sposób znacznie zmniejsza się ryzyko uszkodzenia włosów oraz ich puszenia się. W przypadku prostownic istotna jest także jakość płytki, która musi być gładka i równomiernie się nagrzewać. Dobrym wyborem są modele ceramiczne i tytanowe.

Technika stylizacji także ma znaczenie, ponieważ im krótszy będzie kontakt włosów z gorącą powierzchnią, tym lepiej. Aby uniknąć kilkukrotnego układania tego samego pasma, lokówka albo prostownica musi być dobrze rozgrzana. Ponadto przed przystąpieniem do zabiegów na suche kosmyki należy zaaplikować preparat termoochronny i odczekać chwilę, aby jego nadmiar zdążył odparować. Z kolei podzielenie włosów na niewielkie partie ułatwia ich zakręcenie lub wyprostowanie bez poprawek, co ogranicza szkodliwy wpływ gorąca.