wątroba
26 sierpnia 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o wątrobę?

Wątroba (obok serca, płuc i nerek) to jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka odpowiedzialnych za funkcje życiowe. Chociaż jej wszystkie funkcje, pomimo tak zaawansowanego rozwoju nauki nie są do końca poznane, wiadomo o niej, że pełni przede wszystkim funkcję filtracyjną.

Jest więc odpowiedzialna za oczyszczanie organizmu z toksyn. Dlatego też problemy z wątrobą mają wszyscy ci, którym nieobca jest ciężkostrawna dieta, picie alkoholu i życie w ciągłym stresie.

Problemy z wątrobą mogą objawiać się w różny sposób, zarówno fizyczny, jak i związany z samopoczuciem psychicznym. Wśród fizycznych objawów znajduje się przede wszystkim ból – pojawiający się szczególnie po spożyciu ciężkich i tłustych potraw oraz dużych ilości alkoholu. Bólowi umiejscowionemu po prawej stronie jamy brzusznej towarzyszyć mogą wzdęcia. Psychiczne objawy są równie nieprzyjemne – brak energii, witalności, poczucie ciągłego zmęczenia i apatia to sygnały, że nasza wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, a więc nie oczyszcza organizmu z toksyn. Jeśli nie chcesz, aby powyższe objawy stały się również częścią twojego życia, lepiej przeczytaj nasz mini-poradnik, który podpowie ci, jak dbać o wątrobę.

Oczywiście najlepiej dla naszej wątroby by było, gdybyśmy nie jadali dużo i tłusto oraz nie sięgali po alkohol. Również spożywanie dużych ilości słodyczy, ostro przyprawionych potraw i gazowanych napojów sprzyja jej uszkadzaniu. Dlatego najważniejsza odpowiedź na pytanie, jak dbać o wątrobę, tkwi w naszej diecie. Nigdy nie jest za późno, żeby zmienić nawyki żywieniowe.

Jeśli jednak lubimy jeść dużo, ciężko i tłusto, warto wspomagać wątrobę lekami ziołowymi dostępnymi w aptekach. Ich skład oparty jest zazwyczaj o ostropest plamisty, wyciąg z karczocha i mniszka lekarskiego. Można też poszukać suplementów diety zawierających fosfolipidy, które pomagają w regeneracji tego narządu. Pamiętajmy o tym, że późniejsze leczenie wątroby środkami chemicznymi jest nie tylko długotrwałe, ale także może prowadzić do jej trwałego uszkodzenia.

Przy wyborze suplementu diety warto zastanowić się, którą z funkcji wątroby chcielibyśmy poprawić. Jeśli chcemy ją oczyścić i wspomóc detoksykację całego organizmu, możemy sięgnąć po suplement mający w swoim składzie silimarynę, czyli wyciąg z ostropestu plamistego. Jeśli natomiast zależy nam na suplemencie skutecznie regenerującym wątrobę, warto poszukać produktu opierającego swój skład na fosfolipidach. W ofercie aptek dostępne są bez recepty także suplementy charakteryzujące się kompleksowym działaniem.

Informacji o tym, jak dbać o wątrobę warto poszukać na internetowych portalach medycznych. Można tam znaleźć szczegółowe wytyczne dotyczące diety sprzyjającej zachowaniu wątroby w zdrowiu, jak i diety wspomagającej leczenie wątroby środkami farmakologicznymi. Jeśli jednak samodzielne działania nie przynoszą efektów, a dolegliwości wątrobowe są coraz bardziej uciążliwe, nie wahajmy się przed skonsultowaniem problemu z lekarzem. Pamiętajmy, że wątroba to narząd, od którego funkcjonowania zależy nasze życie.