pielęgnacja oczu
20 stycznia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o swoje oczy?

Oczy to jedne z najbardziej skomplikowanych i najbardziej wrażliwych narządów w naszym ciele. Niestety, bardzo często zaniedbujemy ich higienę. Godziny spędzane przed telewizorem lub ekranem komputera, czytanie przy słabym świetle – te i wiele innych codziennych nawyków sprawia, że zmuszamy nasze oczy do wzmożonego wysiłku, co za jakiś czas może być przyczyną pogorszenia się jakości naszego widzenia. Oto kilka rad jak zadbać o swoje oczy zanim zaczną przypominać o sobie bólem, szczypaniem i zaczerwienieniem.

Ćwicz swoje oczy

Oczy, kiedy nie są aktywne, powoli tracą swoje zdolności adaptacyjne. Wielogodzinne patrzenie w jeden punkt, np. monitor sprawia, że oczy mogą się odzwyczaić od wysiłku. Dobrze jest od czasu do czasu zrobić przerwę i nieco rozruszać gałki oczne. Dwa podstawowe ćwiczenia to poruszanie nimi w górę, w dół i na boki oraz zmiana dystansu widzenia – wystarczy na zmianę spoglądać przez okno i wracać spojrzeniem na przedmioty pod ręką.

Uważaj, co jesz

Nasza dieta ma ogromny wpływ na stan naszego wzroku. Dla oka najważniejsze są witaminy A, E oraz C, a także cynk, mangan, selen oraz miedź. Większość z tych składników znajdziemy w warzywach i owocach – cytrusach, cebuli, marchwi, brzoskwiniach, rośliny strączkowe, warto uzupełniać je produktami pochodzenia zwierzęcego, szczególnie rybami i jajami.

Zwracaj uwagę na otoczenie

Aby oko funkcjonowało poprawnie musi być odpowiednio wilgotne. Długie przebywanie w suchym, zapylonym pomieszczeniu nieuchronnie prowadzi do wysuszania gałki ocznej. Postaraj się, by pomieszczenia, w których przebywasz były dobrze nawilżone – najczęściej wystarczy przewietrzenie, w zimę przyda się również nawilżasz powietrza. Zadbaj o czystość, fruwający w powietrzu kurz podrażania śluzówkę oka. Dobrze jest unikać spędzania czasu w pomieszczeniach klimatyzowanych, jeśli jednak pracujesz w takim miejscu miej ze sobą nawilżające krople do oczu.

Z głową przy komputerze

Bezpieczna praca przy komputerze wymaga stosowania się do kilku zasad. Przede wszystkim unikajmy pracy po ciemku, gdyż kontrast między jasnym ekranem i ciemnym pomieszczeniem męczy oczy. Zamiast tego ustawmy komputer tak, żeby światło lampki przy której pracujemy, padało zza niego i było rozproszone. Nie powinniśmy również siedzieć za blisko ekranu – zalecana odległość oczu od monitora to 40-50 centymetrów.

A co z soczewkami?

Soczewki to bardzo wygodna i estetyczna alternatywa dla okularów. Ich noszenie wiąże się jednak z kilkoma sprawami, o których należy pamiętać. Soczewki wysuszają oko, dlatego nie nadają się do przebywania w pomieszczeniach suchych i klimatyzowanych. Nawet jeśli nie przebywamy w takich miejscach, należy zapewnić oczom odpowiednią dawkę wilgoci. Możemy to zrobić przy pomocy kropel nawilżających, nazywanych sztucznymi łzami i pijąc odpowiednią dawkę wody dziennie. Warto również zwracać uwagę na ich jakość i rodzaj – sklep abcsoczewki.pl oferuje szeroki wybór soczewek różnego rodzaju od najlepszych producentów.