tatuaż
19 lutego 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o świeży tatuaż?

Tatuaże to bardzo popularna forma ozdabiania ciała. Jest to sposób na wyróżnienie się z tłumu czy zaakcentowanie tego, co dla nas ważne. Ponieważ tatuowanie jest poważną ingerencją w skórę, po wykonaniu nowej ozdoby należy ściśle przestrzegać ważnych zasad, dzięki którym skóra zagoi się bez przeszkód i unikniemy komplikacji zdrowotnych. Jak dbać o świeży tatuaż? Sprawdźmy!

Bezpośrednio po tatuażu

Pielęgnacja świeżo wytatuowanej skóry ma ogromne znaczenie dla jego ostatecznego wyglądu i rzecz jasna – dla naszego zdrowia. Szczególnie pierwsze dni po zabiegu są kluczowe. Jeszcze w trakcie Twojej wizyty w salonie tatuażu, osoba wykonująca ozdobę przemyje skórę z resztek tuszu, dokona dezynfekcji i nałoży opatrunek w formie specjalistycznej folii. Po kilku godzinach można usunąć folię – musisz zrobić to powoli i delikatnie. Dobrym pomysłem jest zdejmowanie folii pod bieżącą wodą, co ułatwi cały zabieg. Skórę ze świeżym tatuażem myjemy ciepłą wodą, dodając do niej zwykłe szare mydło lub specjalne hipoalergiczne mydło do tatuażu. Do osuszenia tatuowanego miejsca używamy papierowych ręczników, delikatnie przykładając je do skóry. W tym celu nie wolno używać ręczników o szorstkiej powierzchni. Na osuszoną skórę możemy nałożyć krem do pielęgnacji tatuażu lub skorzystać z dostępnych w aptece maści, takich jak chociażby Pantenol. Istotnym jest, aby nie doprowadzić do przesuszenia skóry.

Nowoczesne folie do tatuażu są hipoalergiczne, dobrze przylegają do skóry, ale jednocześnie umożliwiają jej swobodne oddychanie. Nie bez powodu nazywane są „drugą skórą”. Powinniśmy ją zakładać na świeży tatuaż przez ok. 2-3 dni. Początkowo zauważymy na niej bąbelki z osoczem i tuszem, ale jest to zjawisko całkowicie normalne i nie należy się tym przejmować. Świeży tatuaż musi być nawilżony, więc 3-4 razy dziennie powinieneś powtarzać zabieg z przemywaniem, osuszaniem i nawilżaniem kremem lub maścią. Jeśli pojawią się na skórze jakiekolwiek strupki, nie wolno ich dotykać i zdrapywać. Opisana powyżej “procedura” pielęgnacji tatuażu powinna trwać aż do jego całkowitego zagojenia. Jak rozpoznać, że “to już”? Wygojony tatuaż jest gładki i nie ma nim strupków. Gojenie tatuażu trwa ok. 2-3 tygodni – jednak czas ten jest u każdego indywidualny.

O czym jeszcze należy pamiętać posiadając świeży tatuaż?

Poza przemywaniem, osuszaniem i nawilżaniem skóry, na której został wykonany tatuaż, musisz pamiętać o kilku innych kwestiach, związanych z naszym codziennym funkcjonowaniem. Pamiętaj, że tatuaż jest tak naprawdę raną, więc należy ją w ten sposób traktować i dostosować tryb życia do tego faktu. Przede wszystkim na czas ok. tygodnia od wykonania tatuażu (a najlepiej do jego całkowitego wygojenia) musisz odstawić alkohol. Na basen nie możesz uczęszczać około miesiąca – w basenie czai się wiele bakterii, które mogą zaszkodzić Twojej ranie, a co za tym idzie – Twojemu zdrowiu. Podobnie rzecz wygląda opalaniem – musisz o nim zapomnieć na co najmniej miesiąc, a po upływie tego czasu nie zapominaj o nakładaniu na skórę kremu z wysokim filtrem 50+. Należy tutaj podkreślić, że nawet na wygojony tatuaż promienie słoneczne działają szkodliwie, więc z czasem tatuaż może zblaknąć – warto wziąć to pod uwagę jeszcze przed wybraniem miejsca na tatuaż. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, np. wyraźne zmiany na skórze, silny obrzęk, ropny wyciek czy wysoka temperatura, należy skontaktować się z lekarzem. Ponieważ w skrajnych przypadkach dochodzi do zakażeń w salonach, należy korzystać wyłącznie z renomowanych miejsc, takich jak chociażby Junior Ink. Mamy wówczas pewność, że trafimy w dobre ręce, nasz tatuaż zostanie wykonany w sterylnym i profesjonalnym studio i otrzymamy niezbędne wskazówki, jak dbać o tatuaż w domu.