stopy
26 sierpnia 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o stopy?

Większość Polaków jest zgodnych co do tego, że dbałość o wygląd i szczupłą sylwetkę mają duże znaczenie dla jakości życia. Nienaganny ubiór, makijaż i fryzura oraz zgrabne ciało mają wpływ nie tylko na to, jak czujemy się sami ze sobą, ale też na to, jak postrzegają nas inni.

Problem w tym, że o ile wyjątkowo dbamy o zewnętrzne atuty urody, o tyle niewiele czasu poświęcamy na dbanie o to, co kryje się pod ubraniem i makijażem. Jedną z wyjątkowo zaniedbanych części ciała, o której przypominamy sobie, kiedy zaczyna sprawiać kłopoty, są stopy.

To zadziwiające, jak mało uwagi na co dzień poświęcamy własnym stopom, które odgrywają kluczową rolę w naszym życiu. Przecież dzięki nim możemy w ogóle się poruszać! Stopy jako część ciała, o którą należy się szczególnie troszczyć, są wręcz niezauważalne dla swoich właścicieli do momentu, gdy nie zaczną sygnalizować bólem, że coś dzieje się nie tak.

Występują różne problemy ze stopami. Najczęściej spotykane to zgrubienia, pękająca skóra pięt, odciski, nadmierna potliwość, grzybica oraz deformacje paznokci i palców. Większość z tych dolegliwości fundujemy sobie sami niewłaściwą higieną oraz noszeniem nieodpowiedniego obuwia. Posiadanie (niezbyt skomplikowanej zresztą) wiedzy, jak dbać o stopy, może z łatwością zapobiec występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości.

Odciski i deformacje paznokci czy palców to problemy ze stopami, na które skarżą się głównie kobiety. Są bezpośrednim efektem noszenia źle dobranego obuwia. Ciasne, uwierające buty czy szpilki w nienaturalny sposób przenoszące ciężar całego ciała na jedną część stopy to główne przyczyny obecności nieestetycznych odcisków i zgrubień w miejscach stóp, które są narażone na permanentne tarcie i ucisk. Leczenie stóp dotkniętych tymi problemami jest niestety długotrwałe i uciążliwe. Na odciski i zgrubienia pomagają specjalistyczne maści i plastry dostępne w aptekach. Leczenie haluksów natomiast wymaga wiedzy lekarza ortopedy – to on pomoże dobrać właściwą i skuteczną terapię. Można też nauczyć się, jak dbać o stopy, aby dolegliwości te nigdy się nie pojawiły. Pierwsza sprawa, to oczywiście dobór obuwia – nie wytwarzającego ucisku na różne części stopy, najlepiej płaskiego. To prawda, że szpilki są przyjacielem każdej kobiety, jednak atrakcyjny wygląd może być okupiony wyżej wymienionymi dolegliwościami. Dlatego noszenie szpilek lepiej pozostawić na specjalne okazje. Druga sprawa to pielęgnacja. Robienie peelingu stóp przynajmniej raz w tygodniu i codziennie wcieranie w nie kremu do stóp to absolutne minimum. Wcierając krem w stopy pamiętamy, aby nie znalazł się on między palcami stóp, ponieważ możemy sobie zafundować kolejną dolegliwość, a mianowicie grzybicę.

Grzybica to prawdziwa plaga – atakuje zarówno stopy, jak i paznokcie. Łatwo można jej zapobiec myjąc dokładnie stopy co najmniej raz dziennie i przede wszystkim bardzo dokładnie je osuszając. O włożeniu suchych i czystych skarpetek nawet wstyd wspominać. Wilgoć i ciepło to raj dla rozwijającego się grzyba, musimy więc utrzymywać stopy w suchości (zwłaszcza przestrzenie między palcami). Dla pewności można też posypywać stopy talkiem lub używać osuszającego dezodorantu – tak zabezpieczonej stopy żaden grzyb nie ośmieli się zaatakować. Jeśli pomimo tych zabiegów grzybica jednak wystąpi, mamy dobrą wiadomość: leczenie stóp dotkniętych tym schorzeniem (o ile nie jest to ostra forma) jest nieskomplikowane. Do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych dołączamy jeszcze jeden: smarujemy zaatakowane miejsca maścią lub stosujemy antygrzybiczy spray. Najdalej po tygodniu objawy powinny ustąpić.

Wiele osób skarży się na nadmierną potliwość stóp. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, jak dbać o stopy, które lubią wydzielać duże ilości potu. Pielęgnacja polega głównie na osuszaniu stóp talkiem i stosowaniu specjalnych dezodorantów do stóp, które nie tylko hamują wydzielanie potu, ale także maskują jego przykry zapach.

Jeśli dbanie o stopy wejdzie do naszego codziennego kanonu pielęgnacji ciała, one odwdzięczą nam się nie tylko sprawnym i bezbolesnym dźwiganiem naszego ciężaru, ale także pięknym wyglądem.