Pielęgnacja soczewek kontaktowych
5 stycznia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o soczewki?

Pielęgnacja soczewek kontaktowych ma na celu poprawę komfortu ich noszenia oraz ochronę przed bakteriami. W zależności od tego, na jak długi okres noszenia przeznaczone są dane soczewki, należy w różny sposób się z nimi obchodzić. Jednodniowe soczewki należy wyrzucić po jednorazowym użyciu, nie musimy się wtedy martwić o ich pielęgnację. Dowiedz się, jak dbać o soczewki przeznaczone do wielorazowego użytku.

Zdejmowanie i mycie soczewek

Przy zdejmowaniu i zakładaniu soczewek zawsze trzeba pamiętać, aby umyć ręce. Po zdjęciu soczewki musimy polać ją kilkoma kroplami płynu do pielęgnacji soczewek. Następnie należy pocierać wnętrze soczewki palcem, kolistymi ruchami, przez około 20 sekund. Po czym należy przekręcić soczewkę na drugą stronę i czynność powtórzyć. Ma to na celu usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i osadów białkowych z soczewek. Kolejną czynnością jest opłukanie soczewek płynem do pielęgnacji i schowanie ich w czystym pojemniczku na soczewki, wypełnionym świeżym płynem. Soczewki należy trzymać w pojemniczku z płynem przez co najmniej 4 godziny, aby były gotowe do ponownego użycia. Należy również pamiętać, aby nigdy nie myć soczewek w wodzie z kranu!

Przechowywanie i wymiana soczewek

Soczewki przeznaczone są do użytkowania przez określony czas. Ważne jest, aby przestrzegać ustalonej przez lekarza daty wymiany soczewek. W zależności od zaleceń mogą to być soczewki jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne. Oprócz dbania o same soczewki, ważne jest również to, jak je przechowujemy.

Jak radzi ekspert z firmy Soczewisko.pl „Pojemniczek na soczewki należy opróżnić oraz umyć płynem do pielęgnacji zaraz po założeniu szkieł kontaktowych. Jednak nawet przy regularnym czyszczeniu, pojemniczek należy po miesiącu wymienić na nowy.”

Do mycia pojemniczka również nie wolno używać wody z kranu. Nie powinno się go również wycierać, aby nie pozostawić w nim włókien materiału. Należy także pamiętać, aby soczewki zawsze odkładać do pojemniczka w tym samym układzie – lewą do lewej przegródki, prawą do prawej. Skutecznie zapobiegnie to przenoszeniu i rozprzestrzenianiu się bakterii, które mogą bytować na śluzówce tylko jednego oka. Warto również poświęcić chwilę na dobranie odpowiedniego płynu do soczewek. Płyny do pielęgnacji soczewek mają różne składy, jeżeli ten, którego użyjesz, wywoła reakcję alergiczną, należy go natychmiast wymienić. Przy jakichkolwiek wątpliwościach związanych z soczewkami warto spytać o poradę specjalisty. Zasady pielęgnacji szkieł kontaktowych nie są trudne, a aby ich przestrzegać, wystarczy kilka sekund w ciągu dnia.