paznokcie
23 sierpnia 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o paznokcie?

„Dłonie są wizytówką człowieka” – ten oklepany już frazes słyszał chyba niemal każdy z nas. Jednak przyglądając się dłoniom wielu ludzi można zauważyć, że ich właściciele i właścicielki chyba niekoniecznie biorą sobie ten banalny zwrot do serca. Zaniedbana skóra dłoni, bezkształtne (i niestety często brudne) paznokcie oraz pozadzierane lub zgrubiałe skórki to niestety norma, której zawdzięczamy mało przyjemne estetycznie odczucia, kiedy podajemy komuś rękę czy też przyjmujemy z jego (czy też jej) rąk towary lub dokumenty.

Zanim jednak skrytykujemy innych, sami przyjrzyjmy się uczciwie swoim dłoniom i zastanówmy się, jakie świadectwo nam wystawiają. Może się bowiem okazać, że zaniedbaliśmy akurat ten element stanowiący bardzo istotną część naszego wizerunku. Przy okazji nie zaszkodzi też przyjrzeć się stopom. Zwróćmy przy tym szczególną uwagę na paznokcie, ponieważ to, w jakiej znajdują się kondycji, ma bezpośredni wpływ na wygląd dłoni i stóp.

Każdy, niezależnie od płci, powinien nauczyć się przede wszystkim, jak dbać o paznokcie, aby nie raziły niczyjego poczucia estetyki. Posiadanie zdrowych i zadbanych paznokci nie wymaga na szczęście wyszukanych i drogich zabiegów, ale systematycznej pielęgnacji polegającej głównie na ich przycinaniu i opiłowywaniu oraz odżywianiu płytki (zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz). Aby paznokcie nie kaleczyły, należy zaopatrzyć się w trwały i nowoczesny pilnik do paznokci. Nie należy przy tym zapominać o podstawowej czynności pielęgnacyjnej, jaką jest ciągłe utrzymywanie dłoni (i stóp) w czystości.

Zwłaszcza kobiety (a coraz częściej też mężczyźni) skarżą się na rozmaite problemy z paznokciami, które wynikają nie tylko z braku higieny, ale także z predyspozycji genetycznych, sposobu odżywiania się, wykonywanej pracy oraz (ta uwaga skierowana jest głównie do kobiet) z poddawania ich rozmaitym zabiegom, z założenia, upiększającym. Ponieważ to właśnie te ostatnie – w szczególności ciągłe używanie kolorowych lakierów do paznokci i przedłużanie ich za pomocą tipsów, wręcz demolują zdrowie płytki. Wbrew pozorom to kobiety często nie wiedzą, jak dbać o paznokcie.

Do najczęstszych problemów z paznokciami należą: łamliwość i rozdwajanie się, plamki, przebarwienia i wrastanie w naskórek. Ponadto paznokcie (zwłaszcza te u stóp) ulegają rozmaitym odkształceniom – głownie ze względu na noszenie niewłaściwie dobranego obuwia. Na szczęście istnieje wiele sposobów, jak pielęgnować paznokcie, aby nie tylko zlikwidować nękający problem, ale także aby zapobiec jego nawrotom.

Jednym z największych problemów z płytką paznokciową jest jej łamliwość i rozdwajanie się. Jak więc dbać o paznokcie łamliwe lub rozdwajające się? Przede wszystkim odżywiać – a więc dostarczyć im odpowiednich do regeneracji składników za pomocą pełnowartościowej diety oraz wspomóc odbudowę płytki od zewnątrz. Pożywienie bogate w krzem, białko, wapń, cynk i żelazo powinno rozwiązać ten kłopot. Aby jednak efekty kuracji były szybciej widoczne, można (a nawet należy) odżywiać płytkę od zewnątrz. Doskonałe efekty można osiągnąć dzięki stosowaniu naturalnych odżywek, takich jak olejek rycynowy czy oliwa z oliwek. Jeśli jednak nie ufamy do końca naturze, możemy stosować chemiczne odżywki do paznokci lub inne kosmetyki do pielęgnacji paznokci. Wielu producentów oferuje linie preparatów do paznokci dedykowanych danemu problemowi. Ponadto na opakowaniach i w broszurach informacyjnych znajdują się przydatne instrukcje, jak pielęgnować paznokcie, które sprawiają kłopoty.

Kolejnym znaczącym problemem są przebarwienia płytki. Wielu palaczy i palaczek skarży się na żółte paznokcie. Ponadto kobiety (bo mężczyźni zdecydowanie rzadziej mają zamiłowanie do malowania paznokci) same fundują sobie przebarwienia ciągłym stosowaniem kolorowych lakierów do paznokci bez uprzedniego zabezpieczenia płytki stosownym preparatem. Na szczęście i tego kłopotu można się w miarę szybko pozbyć – stosując po prostu chemiczny preparat wybielający płytkę, który można nabyć niemal w każdej drogerii.