nerki
1 września 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o nerki?

Nerki to niezwykle ważny dla funkcji życiowych człowieka parzysty narząd. Nerki filtrują krew, oczyszczają organizm z toksyn i odzyskują z moczu pierwotnego to, co potrzebne organizmowi do życia. Ich funkcja jest więc nie do przecenienia – bez nerek, tak jak i bez serca czy płuc po prostu nie jesteśmy w stanie żyć. Przeczytaj ten tekst, a dowiesz się, jak dbać o nerki, aby były zawsze zdrowe.

Problemy z nerkami różnego rodzaju ma ok. 4mln osób w Polsce – oznacza to, że niemal co dziesiąty Polak cierpi na któreś ze schorzeń nefrologicznych. Oczywiście statystyki te nie byłyby tak smutne, gdyby Polacy zdawali sobie sprawę ze znaczenia tego narządu dla organizmu i wiedzieli, jak dbać o nerki. Tymczasem wiedza na temat nerek sprowadza się do elektryzujących wieści o nielegalnych transplantacjach i długim oczekiwaniu na przeszczepy. Informacji w mediach dotyczących profilaktyki chorób nerek jest jak na lekarstwo.

Aby zapobiec przyszłym problemom z nerkami, należy zacząć przede wszystkim od zapewnienia im codziennej dawki płynów w wysokości minimum dwóch litrów. Już taka ilość płynu ułatwi nerkom proces filtracji. Ponadto powinniśmy unikać częstego przyjmowania leków w dużych ilościach (mówimy tu oczywiście o osobach zdrowych, nie nękanych przez przewlekłe choroby). Częste zażywanie środków przeciwbólowych na bazie ibuprofenu, leków nasennych, tabletek na ból głowy czy antybiotyków powoduje wydzielanie toksyn, z którymi nerki nie potrafią sobie poradzić.

Nerki nie powinny być narażone na działanie takich czynników, jak wiatr czy zimno – dlatego należy zawsze ubierać się stosownie do pogody, a więc w zimny i wietrzny dzień zakładać ubrania na tyle długie i na tyle grube, aby chroniły nerki przed przeziębieniem. Noszenie krótkich kurtek, bluzek (a także spódnic) oraz cienkich spodni czy rajstop w okresie jesienno-zimowym jest wykluczone. Nie powinno się też siadać na zimnych i wilgotnych powierzchniach, jak trawa, ziemia czy goły beton. Dla nerek szkodliwa może być także kąpiel w zimnej wodzie.

Również higiena okolic intymnych (zwłaszcza u kobiet), jest jednym ze sposobów, jak dbać o nerki. Higiena polega nie tylko na myciu okolic intymnych, ale także na unikaniu zakażeń drogą płciową. Ponadto (to dotyczy obu płci) nie należy powstrzymywać się od oddawania moczu. Pamiętajmy, że oddając mocz pozbywamy się toksyn nie tylko z całego organizmu, ale także bakterii z układu moczowego.

Leczenie nerek powinniśmy podejmować pod okiem lekarza nefrologa. Bodźcem do udania się do specjalisty powinny być często nawracające dolegliwości bólowe w okolicach lędźwi (nie zależące od ruchu), bolesne i nazbyt częste oddawanie moczu, niepokojąca barwa i nienaturalny zapach moczu, podwyższone ciśnienie krwi oraz obrzęki – wokół oczu, rąk, stóp czy kostek. Współczesna nefrologia dysponuje wieloma narzędziami pozwalającymi na zdiagnozowanie problemu, a następnie skuteczne i efektywne leczenie nerek.