kręgosłup
1 września 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o kręgosłup?

W dzisiejszych czasach nasze kręgosłupy nie mają z nami lekko. Już od najmłodszych lat dźwigamy duże ciężary i jesteśmy zmuszani do spędzania długich godzin w pozycji siedzącej lub stojącej. Jeśli dodamy do tego życie w ciągłym stresie i pośpiechu, brak aktywności fizycznej oraz niezdrową dietę, otrzymujemy prosty przepis na problemy z kręgosłupem.

Zatrważające statystki pokazują, że nie wiemy, jak dbać o kręgosłup. Aż 80% dzieci w wieku szkolnym ma wady postawy. Prawie ¼ Polaków skarży się na dolegliwości bólowe w okolicach pleców – zwłaszcza części lędźwiowej. Niemal połowa tych osób będzie później niezdolna do wykonywania jakiejkolwiek pracy i przejdzie na rentę inwalidzką. Nie zasilajmy szeregów armii ludzi cierpiących i sfrustrowanych z powodu nasilających się problemów z kręgosłupem i już dziś zacznijmy o niego dbać.

Głównym czynnikiem sprawczym wad postawy jest długie utrzymywanie ciała w pozycji siedzącej. Od dziecka jesteśmy zmuszani do spędzania czasu najpierw w szkolnej ławce, a potem na krześle w pracy. To właśnie ciągłe siedzenie jest zabójcze dla zdrowia kręgosłupa. Dlatego już od małego powinniśmy uczyć nasze dzieci, jak dbać o kręgosłup. Pamiętajmy, że o ile zapobieganie wadom kręgosłupa jest proste i mało kłopotliwe, o tyle późniejsze leczenie kręgosłupa jest długotrwałe, bolesne i uciążliwe. W prewencji najważniejsze jest utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała – zwłaszcza podczas siedzenia. Powinniśmy zawsze starać się siadać tak, aby cały kręgosłup był podparty krzesłem. Nie ma mowy o garbieniu się, siedzeniu bokiem do biurka czy stołu. Ułożenie nóg też nie jest tu bez znaczenia – obydwie stopy zawsze powinny być podparte o podłoże – dlatego też nie zakładamy nogi na nogę oraz nie podwijamy nóg pod siebie.

Kolejnym czynnikiem powodującym wady kręgosłupa i związane z nimi dolegliwości bólowe jest brak ruchu. Pamiętajmy, że kręgosłup nie jest w stanie utrzymać właściwej postawy ciała bez przylegających doń mięśni. Dlatego musimy podejmować jakąkolwiek aktywność ruchową – szczególnie w przypadku, gdy prowadzimy na ogół siedzący tryb życia. Pocieszające (zwłaszcza dla leniuszków) jest to, że wcale nie trzeba wylewać z siebie siódmych potów, aby utrzymać kręgosłup w zdrowiu. Intensywne ćwiczenia również potrafią zaszkodzić kręgosłupowi. Natomiast pływanie, jazda na rowerze czy zwykły spacer to doskonałe sposoby, jak dbać o kręgosłup lekko i przyjemnie.

Za skrzywienia kręgosłupa często odpowiada regularne noszenie ciężarów (głównie toreb na jedno ramię czy siatek z zakupami). Zwłaszcza dzieci borykają się codziennie z dźwiganiem wypełnionego książkami i zeszytami plecaka. My, dorośli, powinniśmy zrezygnować z obciążania tylko jednej strony kręgosłupa – dlatego warto zaopatrzyć się w wózek na zakupy i plecak na dokumenty czy laptopa. Natomiast dzieciom zafundujmy plecak na kółkach, który ulży ich przeciążonym plecom.

Wadom postawy możemy (i powinniśmy) zapobiegać samodzielnie. Leczenie kręgosłupa pozostawmy natomiast profesjonalistom. Samodzielny dobór ćwiczeń korekcyjnych oraz środków farmakologicznych (zwłaszcza przeciwbólowych), może wyrządzić bowiem więcej szkód niż korzyści.