Higiena jamy ustnej
3 marca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o implanty zębowe?

Implanty zębowe stanowią swego rodzaju protezę, która pozwala na odbudowanie brakującego uzębienia i zachowanie pięknego uśmiechu na lata. Cieszą się one obecnie coraz większą popularnością, ponieważ są bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych ruchomych rozwiązań protetycznych. Aby jednak implanty dobrze służyły pacjentowi, trzeba odpowiednio o nie zadbać. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zasady ich pielęgnacji.

 

Implanty zębowe wykazują szereg korzystnych właściwości. Eliminują ryzyko pojawienia się próchnicy, demineralizacji szkliwa oraz zapalenia miazgi. Implanty zębowe nie wykazują nadwrażliwości na zimne czy gorące pokarmy. Z uwagi na brak unerwienia, implanty nie bolą. Nie oznacza to jednak, że ich posiadanie zwalnia z konieczności przestrzegania zasad higieny jamy ustnej. Jest dokładnie odwrotnie: o implanty trzeba dbać jeszcze bardziej niż o zęby naturalne.

 

Skutki niewystarczającej higieny

 

Nieprzestrzeganie określonych zasad pielęgnacji może przynieść poważne konsekwencje. Może dojść do stanu zapalnego tkanek umiejscowionych wokół implantu, co z kolei stwarza ryzyko, że implant nie złączy się z kością. W przypadku długotrwałych zaniedbań, stan zapalny może doprowadzić do obniżenia się linii dziąseł i odsłonięcia metalowej powierzchni implantu  – dodaje specjalista z Centrum Stomatologii Aria-Dent w Siewierzu.

 

Pielęgnacja po zabiegu wszczepienia implantu

 

Implanty wykonuje się na ogół z materiałów obojętnych dla organizmu – takich, jak: tytan, stopy tytanu oraz tlenek aluminium. W ciągu 6 miesięcy od ich wszczepienia następuje trwałe połączenie z kością. Aby jednak proces wrastania implantu nie uległ zakłóceniu w wyniku stanu zapalnego, już w pierwszych godzinach po zabiegu trzeba przestrzegać ściśle określonych zasad pielęgnacji. Przede wszystkim należy pamiętać o konieczności utrzymania sterylności okolicy, w której wykonany został zabieg. Pozwoli to zapobiec przeniknięciu bakterii do rany, która powstała podczas wszczepiania implantu.

Poza tym:

 • do momentu zupełnego ustąpienia znieczulenia nie należy jeść ani pić
 • po każdym posiłku trzeba pamiętać o płukaniu ust przegotowaną, letnią wodą
 • wskazane jest ograniczenie mówienia i wysiłku fizycznego przez kilka dni po zabiegu
 • należy unikać manipulowania językiem w okolicach wszczepu
 • nie można palić papierosów. Palenie tytoniu może być przeciwskazaniem do wszczepienia implantu. Nikotyna upośledza bowiem proces łączenia implantu z kością i zwiększa ryzyko wystąpienia groźnego stanu zapalnego.
 • w ciągu pierwszych tygodni od zabiegu trzeba czyścić okolice gojącej się rany za pomocą miękkiego włosia

 

Jak dbać o implanty na co dzień?

 

Codzienna pielęgnacja implantów obejmuje:

 • mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, najlepiej po śniadaniu i po kolacji
 • czyszczenie przestrzeni międzyzębowych z użyciem nici dentystycznej lub irygatora
 • stosowanie płynu do płukania ust
 • regularne kontrolowanie stanu implantów u stomatologa (najlepiej 2 razy w roku)
 • systematyczne przeprowadzanie zabiegu usuwania kamienia nazębnego