Jak dbać o higienę jamy ustnej po założeniu aparatu ortodontycznego?
Leczenie wady zgryzu u dorosłych pacjentów zawsze polega przede wszystkim na noszeniu aparatu ortodontycznego. Większość pacjentów w leczeniu stosuje tradycyjne stałe aparaty na zęby, które są przyklejone do ich powierzchni. Taki sposób leczenia, mimo iż jest konieczny, żeby zapobiec wielu ewentualnym problemom w jamie ustnej, wiąże się niestety też z problemami. Jednym z największych jest utrudniona prawidłowa higiena jamy ustnej. W jaki sposób powinno się dbać o higienę jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego?
Co jest potrzebne do dokładnej higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu na zęby?
Po założeniu pacjentowi stałego aparatu ortodontycznego ortodonta dokładnie zawsze mu jeszcze tłumaczy, w jaki sposób powinien czyścić zęby i na co musi uważać. Na pewno tuż po założeniu aparatu ortodontycznego pacjent będzie miał drobne trudności z prawidłową higieną jamy ustnej i będzie mu ona zajmowała znacznie więcej czasu, ale szybko powinien się tego nauczyć. Trzeba też się zaopatrzyć w odpowiednie akcesoria do higieny jamy ustnej. Oprócz zwykłej pasty do zębów i szczoteczki, stosując stały aparat na zęby trzeba również mieć możliwość korzystania z:
- Szczoteczki do zębów ze specjalną wnęką do czyszczenia zamków aparatu.
- Szczoteczki szpiczastej, do czyszczenia trudno dostępnych przestrzeni.
- Wyciorków, które pozwalają wyczyścić zamki i miejsca pod drutem aparatu.
- Irygatora, który czyści zęby za pomocą cienkiego strumienia wody.
Zasady higieny jamy ustnej podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego
Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ortodonta z Kliniki Dentystycznej S Dental Clinic w Warszawie, na Bielanach:
Stałe aparaty ortodontyczne są na stałe przyklejona do szkliwa zębów. Ma to niestety wpływ na to, że na zębach łatwiej powstaje i rozwija się płytka nazębna. Zamontowany na stałe aparat utrudnia też dokładne czyszczenie zębów, jednak nie jest to niemożliwe. Koniecznie natomiast trzeba nabrać wprawy i przestrzegać podstawowych zasad.
Pierwszym etapem czyszczenia zębów ze stałym aparatem ortodontycznym powinno być ich dokładne szczotkowaniem, z wykorzystaniem specjalnych szczoteczek z krótkim włosiem wzdłuż jej głowicy i długim włosiem na obrzeżach szczoteczki. Dzięki nim pacjent ma możliwość dotarcia do każdego fragmentu zębów i zapobiec rozwijaniu się na ich powierzchni próchnicy. Pomocne w dotarciu do wszystkich miejsc będą też specjalne wrzeciona, które jeszcze bardziej poprawią skuteczność zbiegów higienicznych.
Po umyciu zębów szczoteczką koniecznie trzeba jeszcze przeprowadzić nitkowanie zębów. Odpowiednie do takich zabiegów u osób stosujących stały aparat ortodontyczny są nici dentystyczne, które składają się z 3 elementów ze sztywnego krótkiego końca, który umożliwia przesunięcie nici pod łukiem aparatu, z puszystej części, która czyści zęby i zamki aparatu oraz z najdłuższej, nawoskowanej części, która służy do usuwania zabrudzeń z bocznych powierzchni zębów.
Po zakończeniu nitkowania warto jest jeszcze zastosować irygator, którym dokładnie wypłuczmy zęby z usuniętych z użyciem nici dentystycznej resztek pokarmu oraz płukanki, która pozwoli zmniejszyć ilość płytki nazębnej i dzięki temu ograniczy rozwój bakterii próchnicowych.
Jak często myć zęby stosując aparat
Właściwa higiena jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu na zęby jest bardzo ważna. Według zaleceń każdy pacjent, który jest w trakcie leczenia ortodontycznego powinien myć zęby nie tylko rano po przebudzeniu i wieczorem przed pójściem spać, ale również po każdym spożytym posiłku. Jest to ważne, ponieważ pozwoli pozbyć się z jamy ustnej resztek pokarmów.
Brak stosowania zasad prawidłowej higieny jamy ustnej w trakcie noszenia stałego aparatu na zęby może mieć poważne konsekwencje. U pacjentów może dochodzić nie tylko do powstawania choroby próchnicowej, ale również przebarwień na zębach, objawów stanów zapalnych dziąseł, przekrwień dziąseł, a nawet do wydłużenia całego procesu leczenia, czyli do wydłużenia okresu noszenia stałego aparatu ortodontycznego.