cera
23 września 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak dbać o cerę?

Wypryski, wągry, pękające naczynka, nadmierne przesuszenie lub przetłuszczanie się skóry, uczulenia, przedwczesne starzenie się – cera potrafi nieźle dać nam w kość. Problemy z cerą nękają niejednego i niejedną z nas.

Kłopoty ze skórą – zwłaszcza jeśli jest to skóra twarzy, którą trudno ukryć przed światem – pozbawiają nas skutecznie pewności siebie i radości z życia. Są źródłem kompleksów i złego samopoczucia. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o cerę z problemami.

Zanim przejdziemy do części tekstu dotyczącej pielęgnacji, omówimy pewne kwestie związane z mentalnym nastawieniem do likwidacji dolegliwości skórnych. Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość – problemy z cerą nie znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – na efekty trzeba będzie więc poczekać, nawet kilka czy kilkanaście długich miesięcy. Dlatego nie wolno nam się załamywać – trzeba dać czas kosmetykom, aby mogły zadziałać.

Pielęgnacja skóry z problemami musi przebiegać na każdym poziomie – od oczyszczania po nałożenie kremu (i ewentualnie makijażu). Większość z nas uważa, że najważniejszą i najbardziej kluczową czynnością w codziennych zabiegach pielęgnacyjnych jest wmasowanie kremu w skórę. Ci którzy tak sądzą, najwyraźniej nie wiedzą, jak dbać o cerę. Nałożenie kremu jest bardzo istotne, ale jeszcze bardziej istotną czynnością jest dokładne oczyszczenie skóry za pomocą odpowiednio dobranych do rodzaju cery preparatów kosmetycznych. Źle oczyszczona skóra to miejsce, na którym aż roi się od bakterii i martwego naskórka. Nasz wspaniały krem na niewiele się zda, jeśli wmasujemy go w ten bakteryjno-naskórkowy pancerz. Wiele kosmetyczek mówi, iż gdybyśmy dobrze oczyszczali cerę, nie musielibyśmy jej nawilżać żadnym dodatkowym kosmetykiem.

Jednym z najbardziej problematycznych zagadnień w kwestii, jak dbać o cerę, jest dobór odpowiednich kosmetyków. O ile skóra na ciele toleruje źle dobrane specyfiki, o tyle bardziej wrażliwa skóra twarzy potrafi odpłacić pięknym za nadobne za używanie niewłaściwych preparatów. Dlatego zawsze używajmy kosmetyków przeznaczonych do naszego typu cery. Ważne jest też trzymanie się deklarowanych przez producenta ram wiekowych, dla których dedykowany jest dany produkt. Nieodpowiedni kosmetyk nie tylko może nie pomóc, ale także bardzo poważnie zaszkodzić cerze – wywołać podrażnienie lub reakcję alergiczną. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia ceny kosmetyków – wybierajmy te z co najmniej średniej półki. Kosmetyki z najniższej półki nie mogą być skuteczne, ponieważ stężenie zawartych w nich substancji aktywnych jest po prostu zbyt niskie, aby uporać się z nękającym nas problemem.

Czasem zdarza się, że działanie nawet drogich kosmetyków nie jest efektywne. Warto wtedy sięgnąć po leki na cerę, które pomogą w zwalczaniu problemu od wewnątrz. Leki na cerę mają skład dostosowany do zwalczania danej dolegliwości. Najczęściej można spotkać w aptece leki wspomagające walkę z trądzikiem, jednak niektóre firmy farmaceutyczne oferują suplementy diety podtrzymujące jędrność skóry oraz jej nawilżenie. Wśród składników tych preparatów znajdują się wyciągi z alg, koenzym Q10 oraz witaminy A i E.