badanie wzroku
30 sierpnia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak często powinno się badać wzrok?

Wzrok jest najważniejszym z naszych zmysłów, a jednocześnie jego narząd, czyli oko, jest niezwykle delikatny. Z możliwości oczu korzystamy codziennie od momentu przebudzenia, do zaśnięcia, patrzenie pozwala nam poznawać świat wokół i odpowiednio reagować na odbierane bodźce. Coraz częściej oko jest też głównym narządem wykorzystywanym podczas pracy.

Czemu wzrok jest ważny?

Znaczenie dobrego widzenia jest niezwykle istotne z wielu względów. Przede wszystkim obserwacja otoczenia pozwala nam łatwo i bezpiecznie poruszać się, znajdować tzw. orientację w przestrzeni – wyjaśnia nasza rozmówczyni z Zakładu Optycznego Joanna Trzcinowicz. Wzrok jest bardzo potrzebny do nauki i pracy, a dodatkowo bodźce wzrokowe mogą być źródłem przyjemności.

Niestety, oko jest jednocześnie bardzo wrażliwym narządem, podatnym na zmęczenie i podrażnienia, a sam wzrok może ulegać osłabieniu w wyniku bardzo różnych czynników. Aby jak najdłużej cieszyć się dobrym i ostrym widzeniem, warto poddawać się regularnym kontrolom wzroku.

Badanie wzroku dzieci

Kontrole w wieku dziecięcym są niezwykle ważne, ponieważ oko, jak każdy narząd ciała, może ulegać wadom wrodzonym oraz późniejszym anomaliom na etapie rozwoju. Im szybciej zareagujemy na wadę wzroku u dziecka, tym większe szanse na zapewnienie maluchowi prawidłowego dalszego rozwoju.

Przyjmuje się, że pierwsze badanie kontrolne powinno odbyć się już w 6 miesiącu życia dziecka. Jeśli nie zauważymy żadnych problemów w tym zakresie, następne badania przeprowadzamy u dziecka w wieku 3 i 6 lat. O regularność kolejnych badań dba szkoła, gdzie odbywają się okresowe badania uczniów.

Badanie wzroku u młodych dorosłych

Rutynowym badaniom wzroku młodzi ludzie powinni poddawać się przynajmniej raz na 2 lub maksymalnie 3 lata – pod warunkiem, że nie odczuwają żadnych dolegliwości związanych z widzeniem. Częstszym kontrolom powinny poddawać się osoby szczególnie narażone na obciążenie narządu wzroku, więc np. kierowcy i osoby pracujące przy komputerze.

Badanie wzroku u dorosłych po 40. roku życia

Oko, jako szczególnie mocno eksploatowany narząd, może ulegać osłabieniu już około 40. roku życia. Dlatego w tym wieku kontrolom należy poddawać się przynajmniej 1 raz do roku. Z taką samą częstotliwością wzrok powinny badać osoby młodsze chore na cukrzycę oraz obciążone rodzinnie ryzykiem wystąpienia chorób oczu – mówi ekspert z Zakładu Optycznego Joanna Trzcinowicz.

Powyższe zalecenia dotyczą badań profilaktycznych przeznaczonych dla osób wolnych od chorób oczu i wad wzroku. Jeżeli jesteśmy już obciążeni problemami z widzeniem i nosimy okulary lub soczewki kontaktowe, częstotliwość wizyt kontrolnych powinna być częstsza. O tym, kiedy powinniśmy pojawić się na kolejnym badaniu zazwyczaj decyduje specjalista zajmujący się konkretnym przypadkiem.