26 kwietnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak często należy wykonywać badanie USG w trakcie ciąży

USG stało się nieodłączną – i bardzo pożądaną – częścią opieki prenatalnej. Wykonanie tego badania podczas ciąży dostarcza lekarzowi mnóstwa cennych informacji. Pozwala monitorować rozwój dziecka, rozpoznać jego płeć, wykrywać nieprawidłowości, sprawdzać położenie łożyska czy przewidzieć termin porodu. Ile badań USG powinno się przeprowadzić w trakcie ciąży? Kiedy najlepiej je wykonywać? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.

Podczas badania USG lekarz wykorzystuje głowicę, wysyłającą ultradźwięki. Przesuwa nią po brzuchu, a fale odbijają się od tkanek. Następnie urządzenie przekształca te sygnały w obraz twojego dziecka, wyświetlany na ekranie. Badanie jest bezbolesne, ale może być nieco nieprzyjemne ze względu na to, że żel, którym smaruje się głowicę, jest bardzo zimny. Na początku ciąży obraz USG nie będzie zbyt czytelny, ale około 13 tygodnia powinnaś już móc rozpoznać kształt małego człowieka. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by badanie wykonać co najmniej trzykrotnie.

USG w pierwszym trymestrze ciąży

Pierwsze badanie USG lekarz może przeprowadzić jeszcze przed 10 tygodniem ciąży. Służy ono potwierdzeniu obecności jaja płodowego, pęcherzyka ciążowego, zarodka (lub kilku), ocenie pęcherzyka żółtkowego, a także budowy narządów rodnych. To jedyne USG, które wykonuje się sondą dopochwową.

Kolejne badanie zaleca się zrobić między 11 a 13 (maksymalnie 19) tygodniem ciąży. Lekarz ustala przybliżony termin porodu, informuje o liczbie płodów, ocenia czynności ich serc oraz anatomię. Dokonuje także pomiarów dziecka. W tym okresie możesz również zdecydować się na badanie przezierności karku (NT). Pozwala ono sprawdzić, czy u dziecka nie wystąpi zespół Downa lub inne nieprawidłowości chromosomowe. Przeprowadzenie badania zaleca się kobietom po 35. roku życia i tym, w rodzinie których wystąpiły pewne wady wrodzone.

USG w drugim i trzecim trymestrze ciąży

Między 18 a 22 tygodniem ciężarna może udać się na tzw. połówkowe USG ciąży. To najdokładniejsza kontrola, jaką przejdzie dziecko przed narodzinami. Lekarz wykona biometrię, czyli oszacuje masę i wiek płodu. Ponadto oceni narządy: główkę, klatkę piersiową, serce, jamę brzuszną, nerki, pęcherz. Policzy palce u rąk i nóg twojego dziecka, przyjrzy się jego kręgosłupowi, sprawdzi, czy nie występują wady wrodzone, zbada łożysko i zmierzy poziom płynu owodniowego. I prawdopodobnie będzie w stanie określić płeć maluszka.

Ostatnie USG, przeprowadzane między 28 a 32 tygodniem ciąży, przebiega bardzo podobnie. Ocenie również podlegają narządy płodu, a lekarz sprawdza, czy nie pojawiły się wady wrodzone. Mierzy również masę i szacuje wiek. Margines błędu ostatniego z pomiarów wynosi w tym okresie  ± 3 tygodnie – wyjaśnia ekspert z Gabinetów Pawlik w Poznaniu.

Bezpieczeństwo USG w czasie ciąży

USG ciążowe jest bezpieczne zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka. Żadne badania nie udowodniły, że ultradźwięki mogłyby mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Należy jednak zwrócić uwagę, by ultrasonografię przeprowadzał profesjonalista, przeszkolony w tym kierunku, a także potrafiący interpretować wyniki. Powinien on wykonywać badanie tylko tak długo, jak to konieczne dla dokładnego zbadania płodu. Niektóre gabinety oferują obecnie USG ciąży w technologii 3D, a nawet 4D (na ekranie widać ruchomy obraz). Nie mają one większego znaczenia diagnostycznego, ale pozwalają rodzicom na wyjątkowego rodzaju przeżycia.