Okulary do pracy przy komputerze
3 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak chronić oczy podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze?     

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje w systemie pracy biurowej. Nierozłącznie wiąże się to z koniecznością spędzania większości dni przy monitorze komputera, którego światło męczy oczy i negatywnie oddziałuje na narząd wzroku. Dlatego też, aby zadbać o dobrą kondycję oczu, warto wprowadzić do swojej rutyny profilaktyczne działania. Jak możesz zadbać o oczy podczas korzystania z komputera? Podpowiadamy!

Okulary do pracy przy komputerze — jakie wybrać?

Światło niebieskie elektronicznego sprzętu emituje szkodliwe promienie, które znacząco wpływają na podrażnienie gałki ocznej. W efekcie może to powodować pieczenie oczu, zaczerwienienie oraz suchość. Jeśli chcemy temu zapobiec, dobrym wyborem będzie zakup okularów z odpowiednią powłoką antyrefleksyjną.

Powłoka może być zarówno częścią okularów korekcyjnych, jak i „zerówek”. Okulary do komputera dostępne w Dr Nawrot – Centrum Wzroku w Zawierciu ochronią oczy przed światłem niebieskim, a tym samym ich regularne noszenie zmniejszy nieprzyjemne dolegliwości. Poza tym specjalna powłoka zwiększa kontrast oraz ostrość widzenia, dzięki czemu wpływa na lepszy komfort pracy.

Jak często robić przerwy przy komputerze?

W trakcie pracy przy monitorze koncentrujemy wzrok w jednym punkcie. Oddziałuje to na nadmierne przesuszanie się gałki ocznej oraz doprowadza do problemów z akomodacją. W związku z tym zalecane jest robienie przerw 20-20-20, które polegają na 20-sekundowej przerwie co 20 minut. W tym czasie należy wpatrywać się w oddalony o przynajmniej 6 metrów punkt, co pozwala na rozluźnienie napięcia oczu.

Właściwe oświetlenie stanowiska pracy

Dla prawidłowej kondycji oczu ogromne znaczenie ma oświetlenie miejsca, w którym pracujemy. Przede wszystkim monitor powinien być ustawiony bokiem do okna, aby światło słoneczne nie odbijało się od powierzchni monitora, zmniejszając jakość wyświetlanego obrazu. Z kolei, jeśli praca odbywa się w nocy, warto pamiętać o tym, aby nie pracować w ciemnym pomieszczeniu, ponieważ wtedy oczy męczą się o wiele bardziej.

Regularne badanie wzroku — dlaczego warto je wykonywać?

Nie ulega wątpliwości, że niezależnie od stanowiska zawodowego, regularne przeprowadzenie badań to klucz do utrzymania dobrej kondycji oczu. Należycie skorygowana i leczona wada może zwiększyć codzienny komfort korzystania z urządzeń elektrycznych, a także zapobiec dalszemu rozwojowi i pogłębianiu się dolegliwości.

Z tego powodu na badanie optometryczne warto udać się przynajmniej raz w roku. Natomiast wśród osób, których praca związana jest z intensywnym używaniem komputera, zalecane jest częstsze odbywanie wizyt kontrolnych.