irygator stomatologiczny
20 lutego 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Irygator sposobem na zadbane zęby

Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala uniknąć próchnicy i innych nieprzyjemnych chorób. Oprócz szczotkowania zębów codzienna higiena powinna być uzupełniana przez odpowiednie czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Większość pacjentów używa do tego celu nici dentystycznych lub specjalnych szczoteczek. Jest jeszcze inna metoda, a jest nią irygacja zębów za pomocą irygatora stomatologicznego. Sprawdź, kiedy warto zainwestować w takie urządzenie!

Czym jest irygator stomatologiczny i jak działa?

Irygator stomatologiczny jest nowoczesnym urządzeniem elektrycznym służącym do czyszczenia zębów i przestrzeni międzyzębowych. Jest to rodzaj myjki ciśnieniowej i nitki powietrznej, uzupełniającej codzienną higienę jamy ustnej, której podstawą jest szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie. Warto zapamiętać, że irygator nie zastępuje szczoteczki do zębów, tylko nić dentystyczną! Wyglądem przypomina on szczoteczkę elektryczną, jednak zamiast główki ma wbudowaną małą dyszę połączoną ze zbiornikiem na wodę. Z dyszy tej urządzenie uwalnia strumień wody pod wysokim ciśnieniem, co pozwala usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, osad i chorobotwórcze bakterie.

Poprawna higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa są kluczowe, jeżeli zależy nam na zdrowym i pięknym uśmiechu. Zdarza się, że dentysta podczas wizyty kontrolnej zaleca swoim pacjentom poza codziennym szczotkowaniem, zakup irygatora – zauważa lekarz stomatolog z Kliniki stomatologicznej ARTDENT w Bochni.

Obsługa irygatora jest niezwykle prosta. Wystarczy napełnić zbiornik wodą lub roztworem wodnym z dodatkiem eludrilu lub chlorheksilu, który hamuje rozwój bakterii, zmniejsza stan zapalny i przeciwdziała odkładaniu się nowej płytki bakteryjnej. Strumień pod ciśnieniem należy ustawić prostopadle do linii dziąseł i kierować na poszczególne partie jamy ustnej. To od nas zależy, jak silny będzie strumień – możemy go dowolnie regulować. Irygację przeprowadza się przed szczotkowaniem zębów, gdyż resztki pokarmowe zostają wtedy wypłukane z przestrzeni międzyzębowych i ułatwiają do nich dostęp.

Kiedy i dlaczego warto używać irygatora stomatologicznego?

Codzienna higiena jamy ustnej powinna obejmować nie tylko szczotkowanie zębów szczoteczką manualną, elektroniczną, czy soniczną, ale także odpowiednie czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest właśnie irygator stomatologiczny pozwalający z łatwością usunąć resztki pokarmowe, które są znakomitą pożywką dla bakterii i wpływają szkodliwie na stan szkliwa oraz prowadzą do rozwoju próchnicy.

Irygator polecany jest przez dentystów osobom, które mają problemy z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych tradycyjnymi metodami. Jego zakup poleca się szczególnie osobom noszącym stałe aparaty ortodontyczne, borykającym się z chorobami dziąseł, posiadającym ciasno rozmieszczone zęby, mającym implanty, stałe protezy i mosty, czy nietolerującym nici dentystycznych. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób z tendencją do szybkiego niszczenia się zębów, gdzie przyczyną może być właśnie niewystarczające czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Irygator jest również polecany przez stomatologa w Bochni, jako element wspomagający leczenie u pacjentów z problemami dziąseł i przyzębia, gdyż pracując irygatorem, masujemy dziąsła, dzięki czemu stają się one lepiej ukrwione, silniejsze i zdrowsze. Irygator jest bardzo przydatny również w procesie wyrzynania się zębów mądrości, głównie dolnych, gdyż bardzo często dochodzi tam do zmian zapalnych. Warto wspomnieć także o tym, że regularna irygacja może doprowadzić do poprawy stanu tkanek przyzębia, zmniejszyć stany zapalne oraz zmniejszyć ilości bakterii w kieszonkach dziąsłowych i jamie ustnej.