Implanty zębowe
10 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Implanty zębowe. Kiedy znajdują zastosowanie?

Wiele osób uważa, że implant zębowy to sztuczny ząb, który zostaje na stałe osadzony w dziąśle. Jest to poniekąd mylne przekonanie, gdyż tak naprawdę jest to mocowany w kości szczęki lub żuchwy odpowiednik korzenia zębowego. Wykonuje się go z wytrzymałych i specjalistycznych materiałów, a dopiero na nim umieszcza się imitację zęba. Jeśli zastanawiasz się, kiedy trzeba wszczepić implanty zębowe, czytaj dalej!

Implanty zębowe – kiedy są konieczne?

Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które utraciły własne zęby. Implanty mocuje się nie tylko w przypadku braku jednego zęba, ale również kilku, a w wielu przypadkach w razie całkowitego braku uzębienia.

Implanty zębowe to najlepszy sposób na poprawę jakości życia. Nie chodzi tylko o kwestie estetyczne, ale również wygodę podczas mówienia czy spożywania pokarmów. Poza tym luka w uzębieniu powoduje przemieszczanie się zębów. Konsekwencjami tego jest nawet nieprawidłowy zgryz, ścieranie się zębów, a nawet ich wykrzywianie.

To rozwiązanie polecane jest też dla osób, które są skazane na protezę. Ciągłe jej wyjmowanie i wkładanie oraz problemy podczas jedzenia i rozmowy potrafią być naprawdę męczące. W tym przypadku implanty zębowe mogą być znakomitą stabilizacją ruchomych protez lub uzupełnieniem mocowanym na stałe. Jeśli więc jesteś osobą, która ma braki w uzębieniu – nawet znaczne – bez problemu możesz postawić na estetyczne i niezawodne implanty zębowe.

Poza tym wszczepia się je w każdym wieku, polecane są również osobom starszym. Nie można ich stosować tylko u młodych osób, których proces wzrostu kości nie jest jeszcze zakończony.

Rodzaje implantów zębowych

Obecnie dentyści oferują różne odmiany implantów, które swobodnie można dopasować do swoich preferencji i potrzeb.

Swego czasu prym wiodły implanty tytanowe, z powodu swojej nieszkodliwości. Nie działają one negatywnie na organizm, jednak ich szaro-srebrna barwa odstrasza wielu estetów.

Alternatywą mogą być implanty ceramiczne, wykonane z tlenku cyrkonu, który jest dobrze tolerowany przez organizm. Poza tym jest to wyjątkowo odporny materiał na ścieranie. Nie reaguje również na zmiany temperatury w jamie ustnej. Ponadto takie implanty są praktycznie niewidoczne i wyglądają zdecydowanie ładniej.

Jak mówi specjalista z ADent, wszczepianie implantów to całkowicie bezbolesny proces, gdyż zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Przeciwwskazania do jego przeprowadzania to:

  • ciąża,
  • AIDS,
  • alkoholizm i narkomania,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • paradontoza,
  • zapalenia błony śluzowej i urazy jamy ustnej,
  • niewyrównana cukrzyca,
  • nowotwory.

Implanty zębowe są ratunkiem dla każdej osoby, która ma ubytki w uzębieniu i pragnie na stałe poprawić jakość swojego życia, jak i zadbać o estetyczny wygląd.