implant-piersi
2 sierpnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Implanty piersi – charakterystyka

Coraz częściej i chętniej korzystamy z dobrodziejstw współczesnej medycyny, decydując się na operacje plastyczne. Powiększamy piersi, odsysamy tłuszcz, wyszczuplamy talię. Jednak implanty piersi, to nie tylko sposób na uatrakcyjnienie swojego wyglądu. Są one także stosowane w chirurgii rekonstrukcyjnej piersi, na przykład po ich częściowej amputacji. Czym się charakteryzują?

Większość kobiet marzy o jędrnym, pięknym biuście. Piersi, to jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości, dlatego coraz więcej pań decyduje się na zabieg wszczepienia implantów. Czasem rekonstrukcja piersi jest po prostu koniecznością, na przykład po przebytej chorobie nowotworowej. Czym zatem charakteryzują się współczesne implanty?

Wypełnienie

Implanty piersi to torebki, które są wypełnione albo żelem silikonowym, albo roztworem soli fizjologicznej. Pierwszy rodzaj jest stosowany znacznie częściej; dzięki użytemu materiałowi, implanty są elastyczne i w dotyku przypominają naturalną pierś. Galaretka silikonowa, z której są zbudowane, otoczona jest dodatkowymi powłokami. Gęsta oraz zwarta konsystencja sprawia, że implant zachowuje swój kształt, a piersi właściwe proporcje. Z kolei implanty wypełnione roztworem soli fizjologicznej mają tę przewagę, że w przypadku pęknięcia powłoki, roztwór soli jest wchłaniany do organizmu, nie stwarzając tym samym zagrożenia dla zdrowia. Ponadto są one wypełniane dopiero po umiejscowieniu w ciele, przez co wymagają mniejszych nacięć i można je regulować po zabiegu, usuwając lub dodając płyn.

Kształt

Na rynku istnieją dwa kształty implantów: okrągłe lub anatomiczne. Anatomiczne przypominają swoim wyglądem kroplę łzy, upodobniając się tym samym do naturalnego kształtu piersi i naśladując naturalne kontury ciała. Implanty okrągłe z kolei sprawią, że górna część piersi będzie wydawała się pełniejsza. Wybór kształtu zależy od preferencji. Jeśli chcemy powiększyć biust w sposób dyskretny, poprawić jego wygląd na przykład po ciąży, zniwelować deformację lub asymetrię, wybierzmy implant anatomiczny, przeznaczony pierwotnie dla chirurgii rekonstrukcyjnej piersi. Biust będzie wyraźnie większy i jędrny, zachowując przy tym swój naturalny kształt. Jeśli natomiast zależy nam wyłącznie na atrakcyjnym wyglądzie, którym chcemy się pochwalić, wybierzmy implanty okrągłe. Oba rodzaje oferuje Centrum Estetyki Ciała MEKMED z Katowic.

Powierzchnia

Implanty dzielą się również ze względu na pokrywającą je powłokę, którą może być powłoka teksturowana lub gładka. Jakość powłoki zewnętrznej implantu ma ogromne znaczenie, bowiem od niej zależy trwałość protezy oraz stopień ryzyka jej rozszczelnienia lub pęknięcia, a następnie wycieku wypełnienia. Powłoki teksturowe zapewniają bardzo wysoką przyczepność, zapobiegają przemieszczaniu się implantu oraz obkurczaniu się jego torebki. Z kolei gładka powierzchnia implantu, ułatwia jego umieszczenie poprzez niewielkie nacięcie. Miękkie w dotyku, przypominają strukturalną, naturalną tkankę gruczołową piersi. Ich wadą jest jednak ich zmniejszony stopień integracji z otaczającymi, naturalnymi tkankami, z czym wiążą się, widoczne nieraz lub wyczuwalne, pofałdowania oraz zmarszczenia.

Implanty różnią się także rozmiarami oraz wagą. Lekarz specjalista pomoże nam w dokonaniu właściwego wyboru.