implanty-zebowe
14 września 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Implanty i protezy zębowe – czym się różnią?

Stomatolog zna wiele, skutecznych rozwiązań, które są w stanie szybko odbudować u pacjenta jeden lub więcej zębów. Implanty oraz protezy zębowe to najczęściej wybierane rozwiązania, które zapewniają piękny i pełny uśmiech. W jakich przypadkach stosuje się implanty, a w jakich protezy zębowe? Poznaj wady i zalety obu sposobów na uzupełnienie brakujących zębów.

Leczenie protetyczne – czemu jest konieczne i na czym polega?

Utrata nawet jednego zęba może wiązać się z poważnymi konsekwencjami (m.in. przesunięciem zębów sąsiednich, problemami ze zgryzem czy z powstaniem wad wymowy), dlatego w przypadku powstania tego typu problemu, należy czym prędzej odwiedzić gabinet dentystyczny. Aby stomatolog mógł uzupełnić brak zęba lub zębów należy rozpocząć leczenie protetyczne (np. w Klinice stomatologicznej S Dental Clinic w Piasecznie). Ze względu na rodzaj uzupełnienia można zdecydować się na następujące rozwiązania:

  • Protezy zębowe stałe – zalicza się do nich korony, mosty, które są przykręcane bądź cementowane do implantów lub zębów własnych pacjenta,
  • Protezy zębowe zdejmowane (ruchome) – zalicza się do nich protezy osiadające częściowe i całkowite oraz szkieletowe.

Odbudowa utraconych zębów z zastosowaniem odpowiednich w danym przypadku metod protetycznych jest bardzo wygodnym i stosunkowo niedrogim rozwiązaniem, z  którego korzysta wielu pacjentów. Z zastosowaniem protez zębowych można wykonać odbudowę zarówno pojedynczych, jak większych braków zębowych.

Implanty zębowe – cechy, dla kogo oraz zalety i wady

Implanty zębowe to tytanowe lub cyrkonowe śruby, które są wkręcane w kość szczęki lub żuchwy. Pełnią one funkcję korzeni zębów, na których później stomatolog odbudowuje utracone uzębienie bądź pojedynczy ząb. Implanty zębowe zalecane są u osób, które są bezpośrednio po ekstrakcji (tego samego dnia) lub 3-4 miesiące po niej. To najlepsze rozwiązanie, gdyż brak zęba z czasem powoduje zanik kości, co nieco utrudnia przeprowadzenie wrzepienia filaru implanta. W takich przypadkach, przed rozpoczęciem procesu odbudowy zęba lub zębów na implantach stomatologicznych, najpierw może być konieczne przeprowadzenie przez chirurga stomatologicznego zabiegu sterowanej odbudowy kości. Taki zabieg nie jest bardzo skomplikowany, jednak nieco wydłuży całą procedurę.

Leczenie implantologiczne ma wiele zalet – zalicza się do nich m.in. naturalny wygląd, działanie identyczne jak zębów stałych oraz trwałość (nawet do kilkudziesięciu lat). Implanty zębowe są droższe w porównaniu np. z protezami ruchomymi, jednak według wielu pacjentów wyższy komfort i długość użytkowania rekompensuje te różnice.

Stałe i ruchome protezy zębowe – cechy, dla kogo, zalety i wady

Z kolei innym rozwiązaniem są stałe i ruchome protezy zębowe. Do stałych rozwiązań zalicza się mosty, które przy pomocy jednej lub kilku koron umieszczonych na filarach z własnych, sąsiadujących zębów uzupełniają brak jednego lub kilku zębów. Stomatolog może zastosować mosty tylko u osób, które mają stabilne zęby mogące stanowić do nich filary. Zaletą tego rozwiązania jest duży komfort użytkowania i estetyczny wygląd. Wadą natomiast fakt, iż wymaga ono oszlifowania zębów sąsiadujących z luką w uzębieniu. Kolejnym sposobem jest zastosowanie protezy ruchomej tzw. wyjmowanej. Najczęściej zaleca się jej wykonanie u osób bezzębnych, jak i niemającej kilku zębów. Stosuje się: protezy szkieletowe, akrylowe i elastyczne. Zaletą tego rozwiązania jest m.in. brak konieczności szlifowania zębów i stosunkowo niska cena. Wadą z kolei jest fakt, że nie wszystkie stosowane materiały przypominają wyglądem naturalne zęby, a także to, że po pewnym czasie trzeba je wymienić. Wymiany całkowitych protez ruchomych  zaleca się mniej więcej co 2-3 lata. Kolejną wadą  takiego rozwiązania są też występujące niekiedy trudności z ustabilizowaniem, aby temu zaradzić wszczepia się dwa do czterech implantów stabilizujących protezę.