implanty-zebowe
25 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Implanty i protezy zębowe – czym się różnią?

Stomatolog zna wiele, skutecznych rozwiązań, które są w stanie szybko odbudować ząb lub zęby. Implanty oraz protezy zębowe to najczęściej wybierane rozwiązania, które zapewniają piękny i pełny uśmiech. W jakich przypadkach stosuje się implanty, a w jakich protezy zębowe? Poznaj wady i zalety obu sposobów na uzupełnienie brakujących zębów.

Leczenie protetyczne – czemu jest konieczne i na czym polega?

Utrata nawet jednego zęba może wiązać się z poważnymi konsekwencjami (m.in. przesunięciem zębów sąsiednich, problemami ze zgryzem, wadami wymowy), dlatego czym prędzej należy odwiedzić gabinet dentystyczny. Aby stomatolog mógł uzupełnić brak zęba lub zębów należy rozpocząć leczenie protetyczne (np. w Centrum Stomatologii DENTES ze Stalowej Woli). Ze względu na rodzaj uzupełnienia można zdecydować się na następujące rozwiązania:

  • stałe – zalicza się do nich korony, mosty, które są przykręcane bądź cementowane do implantów lub zębów własnych pacjenta,
  • zdejmowane (ruchome) – zalicza się do nich protezy osiadające częściowe i całkowite oraz szkieletowe.

Implanty zębowe – cechy, dla kogo oraz zalety i wady

Implanty zębowe to tytanowe śruby, które są wkręcane w kość szczęki lub żuchwy. Pełnią one funkcję korzeni zębów, na których później stomatolog odbudowuje utracone uzębienie bądź pojedynczy ząb. Implanty zębowe zalecane są u osób, które są bezpośrednio po ekstrakcji (tego samego dnia) lub 3-4 miesiące po niej. To najlepsze rozwiązanie, gdyż brak zęba z czasem powoduje zanik kości, co utrudnia, a nawet uniemożliwia implantację. Leczenie implantologiczne ma wiele zalet – zalicza się do nich m.in. naturalny wygląd, działanie identyczne jak zębów stałych oraz trwałość (nawet do kilkudziesięciu lat). Implanty zębowe są droższe w porównaniu np. z protezami ruchomymi, jednak według wielu pacjentów wyższy komfort i długość użytkowania rekompensuje te różnice.

Stałe i ruchome protezy zębowe – cechy, dla kogo, zalety i wady

Z kolei innym rozwiązaniem są stałe i ruchome protezy zębowe. Do stałych rozwiązań zalicza się mosty, które przy pomocy jednej lub kilku koron umieszczonych na filarach z własnych, sąsiadujących zębów uzupełniają brak jednego lub wielu zębów. Stomatolog może zastosować mosty tylko u osób, które mają stabilne zęby mogące stanowić do nich filary. Zaletą tego rozwiązania jest duży komfort użytkowania i estetyczny wygląd. Wadą jest fakt, iż wymaga ono oszlifowania zębów sąsiadujących z luką w uzębieniu. Kolejnym sposobem jest zastosowanie protezy ruchomej tzw. wyjmowanej. Najczęściej zaleca się jej wykonanie u osób bezzębnych, jak i niemającej kilku zębów. Stosuje się: protezy szkieletowe, akrylowe i elastyczne. Zaletą tego rozwiązania jest m.in. brak konieczności szlifowania zębów i stosunkowo niska cena. Wadą jest fakt, że nie wszystkie stosowane materiały przypominają wyglądem naturalne zęby, a także to, że po pewnym czasie trzeba je wymienić, zaleca się wymianę co 2-3 lata. Kolejną wadą są niekiedy trudności z ustabilizowaniem, aby temu zaradzić wszczepia się dwa do czterech implantów stabilizujących protezę.