Dom opieki
18 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Ile kosztuje umieszczenie seniora w domu opieki?

Pobyt seniora w domu opieki jest usługą płatną, a jej wysokość zależy od placówki, standardu i dodatkowych kosztów opieki medycznej, rehabilitacji czy innych niezbędnych czynności. Zwłaszcza prywatne ośrodki proponują szeroki wybór zajęć, zabiegów czy atrakcji. Przed podjęciem decyzji o konkretnym miejscu dla bliskiej osoby warto sprawdzić i porównać ceny dzienne lub miesięczne zakwaterowania. Na szczęście dostępnych placówek jest coraz więcej.

W Polsce wciąż większość miejsc przystosowanych do opieki nad seniorami znajduje się w publicznych Domach Pomocy Społecznej, ale w ostatnich latach lawinowo rośnie liczba łóżek oferowanych przez ośrodki prywatne. Najczęściej proponują one bogatszą ofertę usług opiekuńczych i dodatkowych działań niż placówki państwowe czy samorządowe. Niektóre z nich kuszą także wyższym standardem pobytu – dlatego ceny pobytu są bardzo zróżnicowane i zależą od specyfiki konkretnego miejsca.

– Rodziny, które powierzają nam opiekę nad swoimi krewnymi, interesują się nie tylko podstawowymi usługami, ale pytają także o nasze dodatkowe propozycje – mówi specjalista z Domu Seniora „Leśne Wrota” w Kostkowie pod Gdańskiem. – W pierwszej kolejności pytają nas o specjalistyczną opiekę medyczną czy indywidualną rehabilitację, ale klienci zainteresowani są także zajęciami twórczymi, aktywnością ruchową czy innymi formami atrakcyjnego spędzania czasu.

Opłata miesięczna za opiekę nad seniorem

W pierwszej kolejności cena miesięcznego pobytu w prywatnym domu spokojnej starości zależy od standardu wybranego pokoju. W zasadzie wszystkie placówki oferują zakwaterowanie w sypialniach jednoosobowych, dwuosobowych lub trzyosobowych – więcej łóżek w jednym pomieszczeniu to rzadkość. Ośrodki podstawową cenę pobytu podają w zależności od liczby osób w pokoju. W 2021 r. za opiekę i mieszkanie w kawalerce średnia stawka mieściła się w granicach 3800-4200 zł, choć można zauważyć też regionalne zróżnicowanie cen. Najwyższe opłaty obowiązują w okolicach Warszawy i kilku dużych miast. Za pokój dwuosobowy stawka jest z reguły 200-300 zł niższa, a opłata za pokój trzyosobowy również spada o podobna kwotę. Niestety w ostatnim czasie średnia wysokość cen kroczy w górę.

W ramach podstawowych usług ośrodki oferują przede wszystkim zakwaterowanie, całodobową opiekę pielęgniarską, wyżywienie (4-5 posiłków dziennie), wybrane zajęcia rehabilitacyjne, a czasem także warsztaty terapii zajęciowej oraz dostęp do miejsc wspólnego spędzania czasu i zajęcia animacyjne. Inne czynności lub dodatkowa porcja zajęć są już dodatkowo płatne. Może to dotyczyć indywidualnej rehabilitacji, usług medycznych czy udziału w zajęciach artystycznych. Niektóre placówki organizują wycieczki.

Coraz częściej pojawiają się także domy opieki nastawione na osoby o zasobniejszych portfelach. Seniorzy i ich rodziny zainteresowane takimi usługami mogą znaleźć placówki tego typu najczęściej w okolicach dużych miast lub w atrakcyjnych miejscowościach. W luksusowych ośrodkach opłaty mogą dochodzić nawet do 10000-15000 zł miesięcznie. Jednak takie oferty to wciąż rzadkość.

Pobyt dzienny lub dobowy osób starszych

Większość ośrodków jesieni życia oferuje możliwość opieki dziennej lub całodobowej nad osobami starszymi. W ramach pobytu dziennego senior przebywa w placówce 6-10 godzin bez noclegu. Uczestniczy w warsztatach zajęciowych, spotkaniach grup terapeutycznych oraz innych formach aktywności. Otrzymuje minimum trzy posiłki.

Prywatne ośrodki oferują także pełną dobową opiekę nad osobami starszymi. Podopieczni korzystają wtedy z takiego samego wsparcia jak inni mieszkańcy – łącznie z noclegiem. Różnica jest tylko taka, że ich pobyt jest krótki, trwa kilka dni lub kilka tygodni, a opłatę nalicza się za każdą dobę. Uśredniona cena za pobyt dzienny wynosi 120-150 zł, a za pobyt dobowy 160-190 zł. Oczywiście dodatkowe usługi wpływają na wysokość rachunku.

Pobyt w Domu Pomocy Społecznej

Oprócz placówek prywatnych funkcjonują jeszcze publiczne Domy Pomocy Społecznej. To jednostki prowadzone z reguły przez samorządy lub państwo. Najczęściej ośrodki te są większe niż prywatne domy seniorów – z reguły dysponują kilkudziesięcioma łóżkami, ale czasami liczba miejsc przekracza w nich nawet sto. Koszt pobytu tam jest nieco niższy niż w niepublicznej konkurencji, ale także oferują one mniejszy zakres usług dodatkowych. Pod względem standardu nie mogą konkurować z ekskluzywnymi ośrodkami.

Miesięczna cena pobytu w nich może zaczynać się od 2500 zł, ale częściej oscyluje w okolicy 3000 zł. Opłata jest najczęściej pobierana z emerytury lub renty podopiecznego, ale ośrodek nie może zabierać mu więcej niż 70% poborów. Gdy ta suma nie wystarcza, resztę dopłaca rodzina, a gdy nie stać jej na to – gmina. Aby dostać się do DPS-u należy uzyskać skierowanie. Niestety często trzeba czekać sporo czasu na przyjęcie, bo lista chętnych jest dłuższa od liczby miejsc.