implanty zebowe
3 sierpnia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Idealne odtworzenie zęba – implanty zębowe

Ubytki zębowe mogą przydarzyć się z różnych powodów. Nie zawsze są zależne od samego człowieka. Przyczyną może być choroba czy wypadek – co wtedy zrobić? Dzisiaj coraz większą popularność zyskują sobie implanty zębowe. Są najlepszym sposobem na idealne odtworzenie utraconego zęba i pozwalają znowu cieszyć się pięknym uśmiechem.

Implanty zębowe krok po kroku

Implanty zębowe wymagają przeprowadzenia poszczególnych etapów, bez których nie będzie możliwe ich wszczepienie. Pierwszym z nich jest diagnostyka wraz z dokładnym zaplanowaniem leczenia. Podczas badania stomatologicznego należy dokładnie przeanalizować stan zdrowia pacjenta, przyjmowane przez niego leki czy przebyte choroby. Dzięki temu można wykluczyć ewentualne przeciwskazania. Planowanie leczenia z kolei polega na sprawdzeniu warunków kostnych, a dokładniej czy ilość kości u pacjenta umożliwia wprowadzenia implantu. Niewystarczająca ilość kości nie skreśla z wykonania zabiegu, ponieważ utraconą kość można odbudować i są to tzw. zabiegi przedimplantacyjne. Następnym etapem jest sama implantacja przeprowadzana w znieczulaniu miejscowym. Najważniejsze to przeprowadzenie prawidłowości wszczepienia implantu. Po dwóch tygodniach od zabiegu wykonuje się zdjęcie szwów. Tkanka kostna musi się zagoić i może to trwać od 3 do 6 miesięcy. Po tym okresie należy przejść do etapu protetycznego, podczas którego montuje się koronę protetyczną i kończy całe leczenie.

Kiedy wstawić implant?

Implanty są przede wszystkim zalecane osobom z wieloma ubytkami w uzębieniu. Ich wszczepienie ma niewątpliwy wpływ na pozostałe zęby oraz cały wygląd linii szczękowej. Ale tak naprawdę już utrata jednego zęba może rozpocząć tzw. efekt domina, w wyniku którego zęby mogą zacząć się chwiać, a następnie – wypadać – tłumaczy nasz specjalista z Gabinetu Stomatologicznego Jardent. Utrata zęba może spowodować także przechylanie się pozostałego uzębienia, jego ścieranie, a nawet – zanik kości.

Implanty zębowe – zalety

Implanty zębowe mają wiele zalet. Co najważniejsze i czego najbardziej obawiają się pacjenci – są łudząco podobne do naturalnych zębów. Praktycznie nie można ich odróżnić, ponieważ implantolodzy dbają o ich idealne dopasowanie do łuku zębowego. Implanty rewelacyjnie zapobiegają zanikowi kości, zachowują estetykę twarzy i dodają pewności siebie. Dodatkowo poprawiają funkcję żucia i chociaż wymagają wkładu finansowego – tak naprawdę w perspektywie dłuższego czasu stanowią znaczną oszczędność budżetu. Na koniec trzeba dodać, że nie wywołują żadnych alergii, dlatego bez wątpienia warto mieć je na uwadze, kiedy zajdzie taka potrzeba.