leczenie uzaleznienia od hazardu
22 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Hazard – uzależnienie XXI wieku. Jak go leczyć?

Współczesność stawia coraz więcej nowych wyzwań w postaci nałogów nieoczywistych, bez udziału substancji psychoaktywnych. Pracoholizm, uzależnienie od hazardu bądź jedzenia to nie są nowe zjawiska, zwiększyła się natomiast ich ogólna dostępność, które mogą ułatwić proces utrwalania niezdrowych nawyków. Dzisiejsze tempo życia i jego wyzwania sprawiają, iż terapia uzależnień jest coraz bardziej potrzebna.

Na czym polega nałogowy hazard?

Hazard, zgodnie z definicją, jest czynnością ryzykowną, której rezultat jest uzależniony od czynników losowych. Zazwyczaj wiąże się z ryzykowaniem czegoś cennego dla niepewnej wygranej. O patologicznym hazardzie mówi się wtedy, gdy osoba uzależniona nie może oprzeć się impulsom gry hazardowej przez dłuższy czas. Zazwyczaj termin ten stosuje się dopiero wtedy, kiedy zachowania jednostki powodują problemy w życiu osobistym lub zawodowym.

Uzależnienie od hazardu to nie tylko klasyczne gry w kości, karty, obstawianie zawodów czy branie udziału w lotto. Przed nowoczesną terapią uzależnień stoją wyzwania włączające wykorzystanie massmediów do uprawiania hazardu – loterie wideo, konkursy telefoniczne, a także hazard internetowy. Według danych z 2019 roku, zebranych przez Centrum Badania Opinii Społecznej, aż 37,1% Polaków przynajmniej raz w roku grała o pieniądze, a symptomy uzależnienia wykazuje aż 5% rodaków.

Przyczyny powstawania uzależnień

Czynnikiem zwiększającym podatność na rozwój uzależnienia jest niewątpliwie niskie stężenie serotoniny oraz dopaminy, nazywanymi hormonami szczęścia. Jednak uzależnienie od hazardu to nie tylko zaburzenia hormonalne. Istnieje także szereg przyczyn natury psychologicznej, jak nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, z emocjami bądź sytuacjami społecznymi.

Patologiczny hazard często dotyka osoby, które były wcześniej uzależnione od innych substancji i czynności, jak alkohol, leki przeciwdepresyjne czy przeciwbólowe, jedzenie bądź utrata bliskiej osoby. Najczęściej jednak występuje jako uzupełnienie aktualnych nałogów.

Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Leczenie nałogowych hazardzistów nie odbiega znacząco od innych terapii uzależnień. Zazwyczaj stosuje się indywidualną terapię poznawczo-behawioralną. Jednak dobrzy specjaliści, których można znaleźć w ośrodku terapii uzależnień Medex-Vip w Posadzie, dobiorą indywidualny sposób przeprowadzenia terapii w stosunku do jednostki, zarówno w formie ambulatoryjnej, jak i stacjonarnej.

Doskonałym uzupełnieniem terapii uzależnień są również spotkania grup samopomocowych działających w obszarze hazardu – Anonimowych Hazardzistów. Działają one na podstawie odpowiednio zmodyfikowanego modelu 12 kroków znanego z mitingów Anonimowych Alkoholików.