24 sierpnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Grzybica paznokci – objawy i leczenie

Wizyta na publicznym basenie, prysznic po treningu na siłowni czy korzystanie ze wspólnej łazienki w hostelu – to tylko niektóre sytuacje, w których możemy zarazić się grzybicą paznokci. Chociaż choroba najczęściej atakuje paznokcie stóp, przybywa pacjentów z objawami na paznokciach dłoni. Problem jest szczególnie rozpowszechniony wśród pań korzystających z usług amatorskich manicurzystek, które nie przestrzegają zasad higieny.

Grzybica paznokci (łac. tinea unguinum) niekiedy rozwija się również u osób, które nie miały bezpośredniego kontaktu z zewnętrznym źródłem zakażenia. Infekcja może np. zaatakować paznokcie osoby, która ma grzybicę skóry stóp i używa ciasnych, nieprzewiewnych butów. Ryzyko rozwoju grzybicy paznokci jest większe wśród osób zmagających się ze schorzeniami ogólnoustrojowymi, przyjmujących leki sterydowe, antybiotyki i chemioterapię.

Objawy grzybicy paznokci

Ponieważ rozwojowi grzybicy sprzyjają uszkodzenia płytki paznokci, najczęściej choroba atakuje najpierw pierwszy lub piąty palec stopy. W początkowym stadium paznokieć ulega przebarwieniu na kolor żółty lub biały, co można łatwo przeoczyć, zwłaszcza jeśli na co dzień malujemy paznokcie. Z czasem paznokieć może ciemnieć i w rezultacie przybrać barwę brązową, a nawet czarną. Do charakterystycznych objawów infekcji grzybiczej należy zaliczyć także zwiększoną kruchość i łamliwość paznokcia lub wyraźne zgrubienie oraz odkształcenie płytki, która sprawia wrażenie pofałdowanej.

Leczenie grzybicy paznokci warto rozpocząć jak najszybciej po zauważeniu pierwszych symptomów. W przeciwnym razie choroba będzie pogłębiać się, skutkiem czego chory może nawet stracić paznokieć. Poza tym grzybicy paznokci towarzyszy nieprzyjemny zapach, co dla dotkniętej nią osoby może wiązać się z dyskomfortem w sytuacjach towarzyskich. Należy też pamiętać, że ignorując problem, możemy nieświadomie zarażać pozostałych domowników.

Leczenie grzybicy paznokci

Klasyczne metody leczenia grzybicy paznokci polegają na stosowaniu lakierów lub maści przeciwgrzybiczych, a w cięższych przypadkach również terapii lekami doustnymi. Preparaty do stosowania zewnętrznego są bezpieczne, a niektóre z nich dostępne bez recepty. Niestety ich skuteczność nie jest zadowalająca, a chory musi uzbroić się w cierpliwość – jeśli terapia miejscowa w ogóle przyniesie efekty, będą one widoczne dopiero po kilku miesiącach.

Lepsze rezultaty przynosi leczenie grzybicy paznokci farmaceutykami przyjmowanymi doustnie; pod warunkiem, że lekarz wybierze preparat właściwy dla rodzaju zakażenia. W leczeniu grzybicy wywołanej dermatofitami stosuje się środki z terbinafiną, a terapia trwa od sześciu tygodni do pół roku. Czas leczenia itrakonazolem, który ma szersze spektrum działania, zależy od umiejscowienia grzybicy oraz przyjętej techniki przyjmowania leku. Terapia pulsowa może trwać od 5 do 9 tygodni; w terapii ciągłej pacjent przyjmuje mniejsze dawki w sposób ciągły przez 3 miesiące, a efekty leczenia dostrzegalne są dopiero po upływie 9 miesięcy od zakończenia leczenia.

Paznokieć jest martwym wytworem naskórka o mocno skeratyzowanej strukturze, co utrudnia dotarcie do zainfekowanego miejsca zarówno lekom miejscowym, jak i doustnym – opowiada specjalista z KT MEDICAL. – Trudną do pokonania barierę twardego paznokcia z łatwością możne natomiast pokonać wiązka światła IPL. Stąd też rosnące od kilku lat zainteresowanie tą metodą walki z grzybicą paznokci.

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod leczenia grzybicy paznokci terapia technologią IPL przynosi pewne i bardzo szybkie efekty, a jednocześnie nie stanowi dla pacjenta tak dużego obciążenia jak leki doustne (przyjmowanie itrakonazolu jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet). Chcąc możliwie najprościej wyjaśnić, w jaki sposób działa taka terapia, możemy powiedzieć, że usuwanie grzybicy paznokci technologią IPL polega na kontrolowanym przegrzaniu materiału grzybowego w tkance, co skutkuje termicznym uszkodzeniem grzybów. 100% gwarancję skuteczności daje wykonanie średnio 10 zabiegów wykonywanych w tygodniowych odstępach. Chociaż czas leczenia jest podobny do farmakoterapii lekami doustnymi, warto zaznaczyć, że korzystając z IPL, pacjent nie musi pamiętać o przyjmowaniu leków. Obecnie zabiegi laserowego usuwania grzybicy paznokci wykonywane są nie tylko w gabinetach dermatologicznych, ale także w klinikach podologii i medycyny estetycznej.