Główne objawy wszawicy
17 sierpnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Główne objawy wszawicy

Wszawica to choroba, która kojarzy nam się głównie z dawnym czasami, kiedy higiena stała na dużo niższym poziomie, niż obecnie. Okazuje się jednak, że wszami można zarazić się również i dziś – szczególnie narażone są na to małe dzieci chodzące do przedszkoli oraz młodzież szkolna. Po jakich objawach możemy rozpoznać, że nasze dziecko cierpi na wszawicę?

Wszawica – co to takiego?

Wszawica to dolegliwość wywoływana obecnością na skórze wszy, czyli małych owadów-pasożytów, które żywią się krwią. Dorosłe wszy kształtem ciała przypominają ziarnka sezamu, w zależności od płci mogą mieć od 2 do 4,5 mm długości – samice są większe od samców. Posiadają przezroczysta ciałka, dlatego trudno je zauważyć – dopiero po spożyciu krwi żywiciela przybierają one brunatną barwę i stają się dobrze widoczne. Jaja wszy nazywane są gnidami – samica w jednym cyklu rozrodczym składa około 100 jaj, które mocuje do podstawy włosa.

Objawy wszawicy

Podstawowym objawem wszawicy jest uporczywe swędzenie skóry, wynikające z tego, że wszy gryzą żywiciela aby pożywić się jego krwią. Drapanie skóry tylko pogarsza sytuację, może powodować wdawanie się infekcji, dlatego jeśli zauważymy, że nasze dziecko często bardzo intensywnie drapie się po głowie, powinniśmy ją obejrzeć ze szczególnym uwzględnieniem miejsc z tyłu oraz za uszami. Zaleca się, żeby oglądać głowę robiąc przedziałki palcami i przeczesując włosy co 1-2 centymetry. Jeśli takie badanie nie przyniesie rezultatów i nie znajdziemy wszy, warto zmoczyć włosy dziecka i rozczesać je gęstym grzebieniem – wszy powinny osadzić się na ząbkach, wtedy staną się lepiej widoczne. Ugryzienia wszy pozostawiają czerwone ślady na skórze– to kolejny objaw, po którym możemy rozpoznać ich obecność. Dziecko zarażone wszami ma również powiększone węzły chłonne.

Profilaktyka i leczenie wszawicy

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wszawica nie jest wynikiem braku higieny ani posiadania zbyt długich włosów. Można się nią zarazić korzystając z rzeczy nosicieli wszy, np. grzebieni, czapek czy gumek do włosów – dlatego narażone są na nią głównie dzieci, które chętnie użyczają sobie nawzajem różnych rzeczy osobistego użytku. Jeśli chcemy ustrzec naszą pociechę przed tą dolegliwością, przede wszystkim powinniśmy wytłumaczyć mu jak można się zarazić wszawicą i jakie są jej objawy. Druga kwestia to stosowanie odpowiednich środków profilaktycznych, takich jak Sora Lotion. Jest to preparat w formie sprayu, zawierający olejki cytroneli, lawendy i rozmarynu, mentol, alantoinę i prowitaminę B5. Spray ma działanie odstraszające na wszy i inne owady, a także wpływa kojąco na skórę głowy i odżywia włosy. Jeśli nasze dziecko zaraziło się wszami, powinniśmy zastosować terapię szamponem leczniczym