Gimnastyka korekcyjna
25 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i dorosłych. Jakie są wskazania? 

Wady postawy są obecnie bardzo powszechnym problemem. Wszystko ze względu na fakt, że większość osób prowadzi siedzący tryb życia. Takie wady mogą dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. W celu walczenia z tym problemem warto zapisać się na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Kiedy są one strzałem w dziesiątkę? Jakie są wskazania do takiej aktywności?

Wskazania do rozpoczęcia gimnastyki korekcyjnej 

Ćwiczenia z zakresu gimnastyki korekcyjnej pomagają pomóc z wieloma wadami postawy. Są one skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Problemy mogą pojawić się bowiem w każdym wieku. Taka aktywność pozwala nie tylko na leczenie, lecz także działanie zapobiegawcze.

Na zajęcia z zakresu gimnastyki korekcyjnej powinny zdecydować się osoby, które zaobserwowały u siebie wady postawy. Najczęściej mowa o takich rodzajach, jak:

  • plecy wklęsłe,
  • plecy okrągłe,
  • płaskostopie,
  • skolioza.

Jak widać, wady postawy mogą dotyczyć nie tylko pleców. Czasem są to też problemy z klatką piersiową czy stopami. Ćwiczenia powinny być dostosowane do charakterystyki problemu, z jakim boryka się dana osoba. Nieco inaczej wyglądają w sytuacji, gdy wystąpiła już wada, w stosunku do profilaktyki.

Na gimnastykę korekcyjną powinny chodzić osoby, które pracują w pozycji siedzącej, garbią się i czują ból w okolicach pleców. Warto skorzystać z takich zajęć, by nie powodować pogłębiania się problemu. Często gimnastyka jest bowiem stosowana jako działanie profilaktyczne.

W przypadku dzieci gimnastyka jest wskazana w sytuacji, gdy dawka ruchu jest niewystarczająca, a Twoja pociecha spędza za dużo czasu przed telewizorem lub smartfonem. Warto więc obserwować najmłodszych i reagować od razu, gdy zauważysz garbienie się lub niewłaściwą postawę.

Jak działa gimnastyka korekcyjna? 

Gimnastyka korekcyjna pozwala na poradzenie sobie z różnymi problemami. Regularne ćwiczenia umożliwiają w znacznym stopniu skorygowanie wady. Dzięki temu znikają różne dolegliwości, a sylwetka zyskuje odpowiednią formę. W przypadku dorosłych uzyskanie takich efektów jest trudniejsze, jednak istnieje opcja zatrzymania pogłębiania się wady. Z gimnastyki korekcyjnej skorzystasz m.in. w studio treningowym Never Average w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Gimnastyka korekcyjna działa głównie na mięśnie, które odpowiadają za utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. Mowa to o odcinkach grzbietowych oraz brzusznych.