Gdzie powinny być ustawione bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji dłoni?
Obowiązkiem wszystkich pracodawców jest dbanie o bezpieczeństwo swoich pracowników. Bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji rąk są świetną alternatywą dla tradycyjnych pojemników z pompką. Pozwalają na szybkie i higieniczne oczyszczenie dłoni z drobnoustrojów przy zużyciu niewielkiej ilości środka na bazie alkoholu. Jak działa bezdotykowy dozownik do dezynfekcji rąk i gdzie warto jest go postawić, aby zachęcał do użycia? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
Bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji rąk
Na dłoniach człowieka może znajdować się nawet kilka tysięcy bakterii. Wzmożona higiena tej części ciała jest bardzo ważna w każdej sytuacji, nie tylko przed jedzeniem, ale również po wejściu do nowego pomieszczenia czy kontakcie z inną osobą. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dozowników do środków dezynfekujących. Bardzo często spotykamy się z nimi w galeriach handlowych, urzędach, sklepach czy publicznych toaletach. Szczególnie teraz, w czasach pandemii COVID-19, stały się jeszcze popularniejsze. Ich rozmieszczenie w wielu miejscach, przez które przewija się dużo osób, jest niezwykle istotne – nie tylko z powodu koronawirusa, ale również ze względu na inne patogeny, które były z nami od wielu lat.
Jakie są rodzaje dozowników do środków dezynfekujących?
- Najprostsze i najpopularniejsze dozowniki do dezynfekcji to butelki z pompką. Spełniają swoją funkcję, jednak mają trzy podstawowe wady. Przede wszystkim najczęściej wykonane są z plastiku, przez co są lekkie i mało stabilne. Mieści się w nich niewielka ilość środka dezynfekującego, a ponadto wydostaje się on dopiero po naciśnięciu pompki. Dotykanie dozownika przez wiele osób powoduje zostawanie na nim wielu chorobotwórczych patogenów.
- Nieco rzadziej spotykane są dozowniki do dezynfekcji rąk łokciowe. Odpowiednia dawka środka dezynfekującego wypływa z dozownika po naciśnięciu dystrybutora łokciem. Pozwala to uniknąć bezpośredniego dotykania urządzenia dłonią, jednak w dalszym ciągu nie jest najwygodniejsze.
- Produkuje się również bezdotykowe dozowniki do środków dezynfekujących, z których płyn wydostaje się po naciśnięciu pedała uruchamiającego dystrybutor stopą.
- Działające na fotokomórkę bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji rąk.
Bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji dłoni to najnowocześniejsze i w pełni higieniczne urządzenia, które stanowią obecnie jedno z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Dzięki temu, że działają na fotokomórkę, pozwalają szybko i higienicznie oczyścić dłonie z patogenów. Wykonane są z trwałych i wytrzymałych materiałów, najczęściej stali nierdzewnej. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w wilgotnych pomieszczeniach, jak łazienka, a także przed budynkami. Ich najważniejszą zaletą jest to, że podczas użytkowania nie dotyka się żadnych elementów, które wcześniej miały kontakt z innymi ludźmi.
Wybór miejsca na dozownik do dezynfekcji dłoni
Wybór miejsca na dozownik do dezynfekcji dłoni nie jest oczywisty, a ma kluczowe znaczenie zarówno w przypadku szpitali, jak i urzędów czy miejsc pracy. Jak rozmieścić dozowniki do dezynfekcji dłoni, opowiedział nasz rozmówca – pracownik firmy Eurotechnika, producenta urządzeń do dezynfekcji:
Wybór miejsca ustawienia dozowników do dezynfekcji dłoni zależy od tego, o jakim budynku mówimy. Oczywiście w przypadku szpitali czy nawet galerii handlowych i urzędów rozstawienie urządzeń jest gęstsze, ponieważ przez te obiekty przewija się bardzo dużo osób. Najważniejsze jest ustawienie dozownika do dezynfekcji dłoni w widocznym miejscu przy wejściu – tak, aby nikt wchodzący do budynku nie mógł go przeoczyć. Warto jest postawić go blisko stanowiska ochrony czy recepcji, dzięki czemu pracownik firmy będzie mógł przypomnieć o obowiązku dezynfekcji rąk i dopilnować, żeby wchodząca osoba to zrobiła. Bardzo ważne jest ustawienie urządzeń w toaletach, na korytarzach, przed wejściem na klatkę schodową czy do windy. Każdy dział w firmie czy departament w urzędzie przed drzwiami powinien również mieć płyn dezynfekujący.
Dowiedzieliśmy się również, że urządzenia do dezynfekcji niezwykle ważne są w przestrzeni wspólnej pracowników, jak aneksy kuchenne lub szatnie. Lokalizacja dozowników do dezynfekcji dłoni nie jest przypadkowa i często regulują ją różne przepisy, szczególnie jeśli chodzi o szpitale czy inne placówki medyczne.