stacja do dezynfekcji rąk
18 grudnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Gdzie powinny być ustawione bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji dłoni?

Obowiązkiem wszystkich pracodawców jest dbanie o bezpieczeństwo swoich pracowników. Bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji rąk są świetną alternatywą dla tradycyjnych pojemników z pompką. Pozwalają na szybkie i higieniczne oczyszczenie dłoni z drobnoustrojów przy zużyciu niewielkiej ilości środka na bazie alkoholu. Jak działa bezdotykowy dozownik do dezynfekcji rąk i gdzie warto jest go postawić, aby zachęcał do użycia? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji rąk

Na dłoniach człowieka może znajdować się nawet kilka tysięcy bakterii. Wzmożona higiena tej części ciała jest bardzo ważna w każdej sytuacji, nie tylko przed jedzeniem, ale również po wejściu do nowego pomieszczenia czy kontakcie z inną osobą. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dozowników do środków dezynfekujących. Bardzo często spotykamy się z nimi w galeriach handlowych, urzędach, sklepach czy publicznych toaletach. Szczególnie teraz, w czasach pandemii COVID-19, stały się jeszcze popularniejsze. Ich rozmieszczenie w wielu miejscach, przez które przewija się  dużo osób, jest niezwykle istotne – nie tylko z powodu koronawirusa, ale również ze względu na inne patogeny, które były z nami od wielu lat.

Jakie są rodzaje dozowników do środków dezynfekujących?

  1. Najprostsze i najpopularniejsze dozowniki do dezynfekcji to butelki z pompką. Spełniają swoją funkcję, jednak mają trzy podstawowe wady. Przede wszystkim najczęściej wykonane są z plastiku, przez co są lekkie i mało stabilne. Mieści się w nich niewielka ilość środka dezynfekującego, a ponadto wydostaje się on dopiero po naciśnięciu pompki. Dotykanie dozownika przez wiele osób powoduje zostawanie na nim wielu chorobotwórczych patogenów.
  2. Nieco rzadziej spotykane są dozowniki do dezynfekcji rąk łokciowe. Odpowiednia dawka środka dezynfekującego wypływa z dozownika po naciśnięciu dystrybutora łokciem. Pozwala to uniknąć bezpośredniego dotykania urządzenia dłonią, jednak w dalszym ciągu nie jest najwygodniejsze.
  3. Produkuje się również bezdotykowe dozowniki do środków dezynfekujących, z których płyn wydostaje się po naciśnięciu pedała uruchamiającego dystrybutor stopą.
  4. Działające na fotokomórkę bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji rąk.

Bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji dłoni to najnowocześniejsze i w pełni higieniczne urządzenia, które stanowią obecnie jedno z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Dzięki temu, że działają na fotokomórkę, pozwalają szybko i higienicznie oczyścić dłonie z patogenów. Wykonane są z trwałych i wytrzymałych materiałów, najczęściej stali nierdzewnej. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w wilgotnych pomieszczeniach, jak łazienka, a także przed budynkami. Ich najważniejszą zaletą jest to, że podczas użytkowania nie dotyka się żadnych elementów, które wcześniej miały kontakt z innymi ludźmi.

Wybór miejsca na dozownik do dezynfekcji dłoni

Wybór miejsca na dozownik do dezynfekcji dłoni nie jest oczywisty, a ma kluczowe znaczenie zarówno w przypadku szpitali, jak i urzędów czy miejsc pracy. Jak rozmieścić dozowniki do dezynfekcji dłoni, opowiedział nasz rozmówca – pracownik firmy Eurotechnika, producenta urządzeń do dezynfekcji:

Wybór miejsca ustawienia dozowników do dezynfekcji dłoni zależy od tego, o jakim budynku mówimy. Oczywiście w przypadku szpitali czy nawet galerii handlowych i urzędów rozstawienie urządzeń jest gęstsze, ponieważ przez te obiekty przewija się bardzo dużo osób. Najważniejsze jest ustawienie dozownika do dezynfekcji dłoni w widocznym miejscu przy wejściu – tak, aby nikt wchodzący do budynku nie mógł go przeoczyć. Warto jest postawić go blisko stanowiska ochrony czy recepcji, dzięki czemu pracownik firmy będzie mógł przypomnieć o obowiązku dezynfekcji rąk i dopilnować, żeby wchodząca osoba to zrobiła. Bardzo ważne jest ustawienie urządzeń w toaletach, na korytarzach, przed wejściem na klatkę schodową czy do windy. Każdy dział w firmie czy departament w urzędzie przed drzwiami powinien również mieć płyn dezynfekujący.

Dowiedzieliśmy się również, że urządzenia do dezynfekcji niezwykle ważne są w przestrzeni wspólnej pracowników, jak aneksy kuchenne lub szatnie. Lokalizacja dozowników do dezynfekcji dłoni nie jest przypadkowa i często regulują ją różne przepisy, szczególnie jeśli chodzi o szpitale czy inne placówki medyczne.