kosmetyki z zielonej herbaty
23 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Fenomen zielonej herbaty w kosmetyce. Ciekawostki

Zielona herbata służy nie tylko do picia. Ma ona zbawienne działanie na cerę, dlatego wchodzi w skład różnych kosmetyków. Trend ten wywodzi się z Azji, ale już od kilku lat takie produkty pojawiają się również na polskim rynku. Dlaczego zielona herbata jest tak cennym składnikiem wielu preparatów? Jak działa na skórę i kiedy warto zdecydować się na jej użycie?

Zielona herbata, czyli bogactwo składników 

Zielona herbata zawiera antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia się skóry. W jej skład wchodzą polifenole zwalczające wolne rodniki. Dodatkowo pozwala ona również na wzmocnienie skóry i jej chronienie przed działaniem czynników zewnętrznych. Polifenole trafiają w głębokie warstwy skóry, dlatego działają tak skutecznie. Zielona herbata zawiera też witaminy A, B, C, E i K, taninę oraz kofeinę.

Zawartość zielonej herbaty w kosmetykach 

Na rynku pojawiają się pierwsze kosmetyki z dodatkiem zielonej herbaty. Warto jednak zwrócić uwagę na to, ile procent tego składnika znajduje się w danym preparacie oraz w jakiej formie on występuje. Czasami zielona herbata jest bowiem jedynie śladowym dodatkiem, który ma podbić atrakcyjność konkretnego produktu wśród potencjalnych konsumentów. Warto więc wybierać preparaty z optymalną zawartością tego składnika. Doskonałym przykładem kosmetyku ze sproszkowaną herbatą matcha jest krem przeciwstarzeniowy pod oczy marki Polemika.

Różne postaci zielonej herbaty w kosmetykach 

Warto również wiedzieć, że zielona herbata jest w kosmetykach stosowana w kilku wersjach. Najpopularniejsze z nich to ekstrakty. W skład preparatów może wchodzić również olej, hydrolat czy liście mikronizowane. Warto wybierać kosmetyki z optymalną zawartością cennych substancji, ponieważ tylko wtedy można odczuć efekty działania zielonej herbaty.

Odpowiednio przygotowana herbata w konkretnej zawartości w produkcie może nawilżyć skórę, chronić ją przed promieniowaniem UV, regenerować, poprawiać mikrokrążenie krwi i łagodzić zmęczenie. Z tego powodu jest ona częstym składnikiem kremów pod oczy. Zielona herbata okazuje się strzałem w dziesiątkę także w przypadku osób, które borykają się z nadmiernym wydzielaniem sebum. Działa ona bakteriobójczo, dlatego pomaga w walce z trądzikiem.

Zielona herbata o wielu zastosowaniach 

Co ciekawe, zielona herbata może pojawiać się w różnych typach kosmetyków, od kremów, aż po produkty do mycia włosów. Pozwala ona bowiem na stymulowanie cebulek, dlatego pomaga w walce z łysieniem. W przypadku skóry wykazuje działanie odmładzające, a jednocześnie sprawdza się w przypadku wszystkich typów cery.