7 maja 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Fakty i mity o suplementach diety

Tematyka związana z prowadzeniem zdrowego trybu życia to bez wątpienia tematyka na topie we wszystkich mediach. Każdego dnia słyszymy i czytamy o właściwej aktywności fizycznej, odpowiedniej diecie i jej suplementacji. Im więcej dociera do nas informacji, tym więcej wiemy, a jednocześnie więcej mamy wątpliwości. Szczególnie wiele wątpliwości wzbudza suplementacja diety, o której krąży wiele niczym nieuzasadnionych mitów. Co powinniśmy wiedzieć o suplementach diety, które są dostępne na rynku?

Po co nam suplementy diety?

Teoretycznie składniki odżywcze i witaminy powinniśmy dostarczać do naszego organizmu poprzez właściwą dietę i jest to jak najbardziej słuszne założenie. Codzienna dieta powinna być zbilansowana, co oznacza, że powinniśmy pamiętać o czynnikach dobrych dla naszego zdrowia i jak najbardziej ograniczać składniki, które mogą być szkodliwe. W praktyce nie zawsze udaje nam się przestrzegać wszystkich reguł i norm. Nie zawsze mamy rano czas lub ochotę przygotowywać na śniadanie zdrową owsiankę z owocami, zdarza nam się zjeść szybki obiad na mieście, który niewiele ma wspólnego z dobrze skomponowanym posiłkiem, a lekką kolację zastępujemy słodką przekąską. Suplementy diety pomagają nam uzupełnić powstałe w ten sposób braki. Suplementy diety mogą też pomóc nam w radzeniu sobie z nieprawidłowym funkcjonowaniem naszego organizmu. Mogą na przykład wspierać nasz układ trawienny, eliminując nieprzyjemne wzdęcia, czy wspomagając metabolizm lipidów. Suplementy diety mogą wspierać odporność (jak popularny od dekad tran, czy olej z rekina), wspomagać zachowanie zdrowych i elastycznych stawów, wspomagać funkcjonowanie i zdrowie oczu, czy działać uspokajająco. Ale czy rzeczywiście możemy bez obaw wierzyć w zapewnienia producentów?

Czy suplementy są zdrowe i rzeczywiście działają?

Suplementy diety, które trafiają na nasz rynek, muszą spełniać europejskie standardy produkcji. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Exim Pharma z Warszawy, produkcja suplementów diety powinna być oparta na systemie HACCP i Dobrej Praktyce Wytwarzania GMP. System HACCP (z angielskiego Hazard Analysis and Critical Control Point System) to System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli, który zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne żywności, także suplementów. Każdy etap projektowania, magazynowania i kontraktowej produkcji suplementów diety podlega nadzorowi Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, co oznacza, że suplementy są w 100% bezpieczne i zdrowe. A czy działają? – Wszystko zależy od ich właściwego doboru, który warto konsultować z lekarzem lub farmaceutą. Nie możemy zapominać o badaniach kontrolnych, profilaktycznych, a kiedy coś nam rzeczywiście dolega, nie warto próbować znaleźć rozwiązania na własną rękę. Nie zmienia to faktu, że wspomaganie organizmu właściwymi suplementami jest jak najbardziej korzystne dla naszego zdrowia.