wybielanie zębów
12 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Fakty i mity na temat wybielania zębów

Wybielanie zębów ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jest to bardzo popularny zabieg stomatologiczny, od którego wiele osób nadal stroni. Przeciwnicy uważają, że wybielanie zębów niszczy szkliwo i jest bolesne. Zwolennicy natomiast chętnie korzystają z zabiegu, ponieważ ich zdaniem tylko dzięki temu można uzyskać śnieżnobiały uśmiech. Jak jest naprawdę? Która ze stron ma rację? Poznaj fakty i mity na temat wybielania zębów.

Dlaczego warto skorzystać z zabiegu wybielania zębów?

Jedną z największych zalet zabiegu jest to, że dzięki niemu można uzyskać efekt śnieżnobiałego uśmiechu. Faktem jest, że żaden dostępny w drogerii czy aptece preparat nie dorównuje profesjonalnemu wybielaniu, które oferuje Klinika stomatologiczna Rojek Dental. Przeznaczone do użytku domowego preparaty zawierają mniej środka wybielającego. Poza tym ich działanie jest mniej skuteczne i trwałe.

Zabieg przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym jest w pełni bezpieczny, ponieważ odbywa się pod okiem specjalisty. Obecnie stosowane przez dentystów preparaty wybielające składają się głównie z naturalnych substancji, dlatego raczej nie wywołują skutków ubocznych.

Wśród zwolenników wybielania zębów krąży teoria, że po zabiegu należy prowadzić odpowiednią dietę, aby efekt śnieżnobiałego uśmiechu utrzymywał się dłużej. Jest to jak najbardziej trafne spostrzeżenie. Dentyści zalecają szczególną ostrożność do 48 godzin po zabiegu. Należy zatem prowadzić odpowiednią higienę jamy ustnej oraz unikać produktów, które mogą wywoływać przebarwienia. Są to przede wszystkim:

  • kawa,
  • herbata,
  • alkohol (najbardziej wino),
  • czerwone mięso,
  • większość czerwonych owoców,
  • pomarańczowe owoce,
  • żółte warzywa,
  • słodycze.

W diecie osoby, która poddała się zabiegowi wybielania zębów, przez dwie pierwsze doby powinny znajdować się białe produkty. Są to zwłaszcza mleko, biały ser, jogurt, ryż, ziemniaki, ryby i makaron.

Wybielanie zębów — największe mity

Przeciwnicy wybielania zębów twierdzą, że takie same efekty jak w gabinecie można osiągnąć domowymi sposobami. Niestety, nie istnieją obecnie żadne środki przeznaczone do higieny jamy ustnej, które zawierają wystarczającą ilość środka wybielającego. Poza tym zabieg wymaga specjalnego przygotowania. Należy przede wszystkim usunąć z zębów kamień i osad, które blokują działanie środka wybielającego.

Wiele osób boi się przeprowadzenia zabiegu, ponieważ jedna z teorii mówi, że wybielanie zębów jest bolesne. Oczywiście jest to kolejny mit. Na ból narażeni są głównie pacjenci z nadwrażliwością. Takie osoby mogą jednak liczyć na podanie środka przeciwbólowego. Wybielanie zębów jest zabiegiem, który trzeba regularnie powtarzać. Efekt utrzymuje się mniej więcej do 1-3 lat.