najpopularniejsze mity i fakty na temat botoksu
22 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Fakty i mity na temat botoksu        

Toksyna botulinowa nazywana inaczej botoksem to preparat, który stosowany jest w małoinwazyjnych zabiegach medycznych już od wielu lat. Z roku na rok zainteresowanie botoksem coraz bardziej wzrasta zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Mimo tego, że jest on odpowiednio skontrolowaną i dopuszczoną do użytku substancją, na jego temat wciąż krąży wiele mitów. Sprawdźmy zatem, jakie są fakty i mity na temat zabiegów z botoksem.

MIT: Botoks jest niebezpieczny

Wiele osób uważa, że wykorzystanie botoksu jest niebezpieczne. Nie jest to jednak prawda, ponieważ botoks to preparat, który przed dopuszczeniem do sprzedaży zostaje poddany odpowiedniej kontroli. Ponadto, środek używany przez lekarzy, m.in. w Golden Clinic w Katowicach stosowany jest wyłącznie w małych dawkach, które nie stanowią żadnego zagrożenia ani dla zdrowia, ani dla życia pacjentów.

FAKT: Zabiegi z botoksem może przeprowadzać tylko lekarz

Ze względu na to, że botoks jest substancją medyczną, przeznaczony jest on do użytku wyłącznie przez wykwalifikowane do tego osoby. Wykonanie zabiegu przez kosmetyczkę lub kosmetologa bez wykształcenia medycznego może nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego też musi on być zrealizowany w profesjonalnej klinice przez lekarza posiadającego uprawnienia.

MIT: Botoks daje nienaturalny efekt na zawsze

Nienaturalny efekt po użyciu botoksu możemy uzyskać wyłącznie wtedy, kiedy przeprowadzany on jest przez niewykwalifikowane do tego osoby. Jeśli jednak zabieg jest wykonany przez lekarza, możemy mieć pewność, że specjalista dobierze właściwą ilość preparatu, dzięki czemu ostateczny efekt będzie estetyczny i jednocześnie naturalny. Co więcej, rezultaty zabiegu toksyną botulinową nie są trwałe i utrzymują się przez okres 4-6 miesięcy.

FAKT: Zabieg botoksu jest szybki i ma szerokie zastosowanie

Botoks wykorzystywany jest nie tylko do redukcji zmarszczek mimicznych, ale również znajduje zastosowanie w zmarszczkach króliczych, palacza lub w kamienistej brodzie. Z powodzeniem stosowany jest także do unoszenia opadających kącików ust, leczenia bruksizmu oraz nadpotliwości dłoń, stóp oraz pach.

Zabieg toksyną botulinową trwa około 15-20 minut i zależnie od preferencji, może być przeprowadzony ze znieczuleniem miejscowym, co w znacznej mierze zwiększa komfort pacjenta. Po zabiegu można od razu powrócić do normalnej aktywności, ale zalecane jest ograniczenie nadmiernego wysiłku fizycznego. Pierwsze efekty botoksu widać po około 4 dniach, natomiast na ostateczne rezultaty należy poczekać do 2-3 tygodni.