5 maja 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Endodoncja – Ostatnia deska ratunku przed ekstrakcją zęba

Leczenie endodontyczne stosuje się w sytuacjach, gdy choroba próchnicowa zęba jest już tak bardzo zaawansowana, że zaatakowała unerwioną i ukrwioną miazgę w kanałach zębowych. Kiedy dochodzi do takich sytuacjach oraz na czym dokładnie polega leczenie kanałowe, dowiesz się z naszego artykułu.

Ostatnia szansa na uratowanie chorego zęba

Leczenie kanałowe (endodontyczne) stosuje się wtedy gdy atakująca ząb próchnica zdoła już się „przedrzeć” przez szkliwo i zębinę atakując unerwioną i ukrwioną miazgę w kanałach zębowych. W takich sytuacjach nie wystarczy już jedynie oczyszczenie powstałego ubytku w zębie oraz wypełnienie go plombą, tylko konieczne jest także dokładne oczyszczenie zakażonych kanałów zębowych. Pacjent zgłaszając się do gabinetu stomatologicznego z zębem wymagającym leczenia endodontycznego zazwyczaj odczuwa bardzo silny, trudny do zniesienia ból. Zazwyczaj ząb jest już także bardzo zniszczony i wykonanie leczenia kanałowego jest jedyną szansą na uratowanie go przed ekstrakcją.

Jak tłumaczy w rozmowie z nami stomatolog z Kliniki Dentystycznej Maxdent we Wrocławiu: Pacjenci, u których istnieje konieczność wykonania leczenia kanałowego bardzo często mnie pytają, czy nie można inaczej poradzić sobie z odczuwanym bólem i czy wykonanie tego zabiegu jest konieczne. Przyczyną takiego podejścia są zasłyszane opowieści o tym, że leczenie kanałowe jest bardzo bolesne, nieprzyjemne i długotrwałe. W dzisiejszych czasach na szczęście zabieg ten nie jest już tak bardzo nieprzyjemny i dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi endodontycznych oraz metod znieczulenia można go wykonać zaledwie w trakcie jednej wizyty w gabinecie. Musimy także pamiętać, że wyczyszczenie zakażonych kanałów zębowych jest jedyną szansą na uratowanie chorego zęba przed usunięciem, które będzie się później wiązało z koniecznością jego odbudowy.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe przebiega w kilku etapach. Na początku wykonuje się zdjęcie RTG chorego zęba, na którym przeprowadzający zabieg dentysta może zobaczyć ile dokładnie kanałów znajduje się w zębie oraz jaka jest ich długość i przebieg. Dopiero potem można przystąpić do wykonania właściwego zabiegu.

Na początku stomatolog musi otworzyć koronę zęba żeby mieć możliwość dotarcia do umieszczonych wewnątrz kanałów. Później przystępuje do ich dokładnego oczyszczenia zarówno z chorej, jak i zdrowej miazgi zębowej. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ząb po leczeniu kanałowym jest de facto martwy, jednak nadal przez długie lata może pełnić swoje funkcje. Po dokładnym oczyszczeniu, kanały są jeszcze dezynfekowane, sprawdza się także czy na pewno nie ma w nich pozostałości miazgi, a następnie trzeba je poszerzyć i ukształtować w taki sposób, aby możliwe było wypełnienie ich gutaperką.

Ostatnim etapem leczenia endodontycznego jest odtworzenie korony zęba. W zależności od tego jak bardzo ząb jest zniszczony, do tego celu wykorzystuje się materiał kompozytowy lub korony protetyczne.