25 stycznia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Elementy diagnostyki stomatologicznej

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to gwarancja pięknego uśmiechu i braku bólu zębów. W przypadku problemów z uzębieniem pacjentom można zapewnić skuteczne leczenie. Jest ono wynikiem stosowania nowoczesnej diagnostyki stomatologicznej, dzięki której istnieje możliwość szybkiego znalezienie źródła bólu. Jakie narzędzia mają do dyspozycji dentyści? W jaki sposób diagnozują choroby zębów?

Jakie badania musi przeprowadzić stomatolog, aby postawić trafną diagnozę?

Mimo że w wielu kwestiach dentystę wyręczają nowoczesne sprzęty znajdujące się w gabinecie, nic nie może zastąpić jego umiejętności. Przydają się one podczas standardowego badania stomatologicznego.

Konsultacja ze specjalistą to pierwszy krok do tego, aby znaleźć przyczynę bólu i zająć się jej likwidacją. Podczas badania wykorzystuje się dobrze znane od lat narzędzia, czyli lusterko oraz zgłębnik, którym oceniany jest stan powierzchni zębów.

Lekarz w czasie standardowej kontroli:

 • weryfikuje twardość zębów oraz ocenia ich gładkość;
 • sprawdza, czy wypełnienia (potocznie zwane plombami) są w dobrym stanie;
 • delikatnie pukając w powierzchnię zęba, sprawdza kondycję tkanek okołowierzchołkowych;
 • ocenia reakcję uzębienia na bodźce.

Mimo że badanie na fotelu dentystycznym to podstawowy element diagnostyki stomatologicznej, jego wynik wiele mówi o ogólnym stanie zębów – wyjaśnia pracownik przychodni DENTAL w Lublinie.

Niekiedy po wykonaniu standardowego badania zapada decyzja o wdrożeniu właściwego leczenia. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lekarz zaleca dalszą diagnostykę, podczas której wykorzystuje się nowoczesny sprzęt.

Najważniejsze elementy diagnostyki stomatologicznej

Badanie zębów przy pomocy lusterka i zgłębnika to punkt wyjściowy do bardziej szczegółowej diagnostyki. W dalszej kolejności lekarz może zlecić pacjentowi na przykład:

 • wykonanie zdjęcia RTG, a w tym:
  • zdjęcia pojedynczego zęba;
  • zdjęcia panoramicznego całego uzębienia;
  • zdjęcia zęba we wszystkich projekcjach;
  • zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych;
 • tomografię 3D – ten element diagnostyki jest wykorzystywany głównie w endodoncji, chirurgii szczękowej oraz implantologii.

Metody te pozwalają zobrazować problem, którego nie sposób dostrzec gołym okiem. Są niezbędne, aby zlokalizować ogniska zapalne i określić położenie wszystkich struktur anatomicznych szczęki. Ponadto wykonywanie zdjęć oraz tomografia komputerowa pomagają właściwie przeprowadzać zabiegi stomatologiczne – na przykład często wykonywane leczenie kanałowe.