28 marca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Ekstrakcja zęba krok po kroku

W przypadkach, w których odratowanie zęba jest już niestety niemożliwe, stosuje się zabieg chirurgiczny – ekstrakcję zęba. Jest to wówczas konieczność, której musi się podjąć odpowiedni specjalista lub specjalistka. Usunięcie może dotyczyć tylko jednego lub kilku zębów, w zależności od przyczyny i stanu indywidualnego przypadku. Jak przebiega ekstrakcja krok po kroku? Wyjaśnienie znajduje się w artykule.

Czym jest ekstrakcja zęba i w jakim celu się ją przeprowadza?

Ekstrakcja zęba jest jego usunięciem, wykonywanym przez wyuczonego w tym zakresie specjalistę – stomatologa lub chirurga. Zabieg przeważnie wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Niektóre sytuacje mogą wymagać zastosowania znieczulenia ogólnego, jednak są to niezwykle rzadkie przypadki.

Powodem podjęcia decyzji o ekstrakcji mogą być choroby zębów takie jak: zapalenie lub martwica miazgi, powracające stany zapalne i ropne, czy rozległa lub postępująca próchnica. Zabieg wykonujemy również w przypadku konieczności usunięcia tzw. zębów mądrości – ósemek. Wskazaniem może być też zalecenie przez ortodontę założenia aparatu ortodontycznego, w sytuacji gdy w szczęce znajduje się zbyt mało miejsca. Ekstrakcji mogą być poddane też zęby mleczne, które z kolei hamują rozwój zębów stałych – wyjaśnia specjalistka z gabinetu Rodentia praktyka dentystyczna Hudała, Kozłowska z siedzibą w Opolu.

Przebieg ekstrakcji zęba

W przypadku usuwania np. zębów mądrości, konieczne z pewnością będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego i przedstawienie go chirurgowi. On zaś na jego podstawie podejmie się wykonania zabiegu. Następnie podane zostaje pacjentowi znieczulenie miejscowe. Należy odczekać niedługi czas, aby zaczęło w pełni działać. Kolejno, w zależności od potrzeby, przecinana zostaje błona śluzowa oraz dokonuje się separacji korzenia zęba (w celu uniknięcia jego złamania oraz ułatwienia jego usunięcia). Po tym następuje dłutowanie przy zastosowaniu specjalistycznych narzędzi i w końcu wyciągnięcie zęba. Po wszystkim, chirurg oczyszcza ranę oraz zakłada szwy.

Ekstrakcja zęba nie musi oczywiście wymagać nacinania błony, użycia szwów oraz pomocy chirurga. Może być także nieco mniej inwazyjna. Wówczas również stosuje się znieczulenie miejscowe, następnie zrywane zostaje więzadło znajdujące się wokół zęba oraz następuje jego wyciągnięcie. Po tej czynności dentysta dokładnie oczyszcza miejsce wykonanej ekstrakcji oraz przykłada gazik tamujący krwawienie. Taka rana, w większości przypadków, nie wymaga szycia.

Usunięcie zęba – co jeszcze warto wiedzieć?

W zależności od tego jak przebiegła ekstrakcja zęba i czy wymagała zabiegu z zastosowaniem narzędzi chirurgicznych, pacjent zostaje poinformowany o niezbędnych zaleceniach. Ważne, aby pamiętać, że przez pierwsze kilka dni należy spożywać miękkie, niepodrażniające dziąseł pokarmy. Jeśli usuwane były zęby trzonowe – ósemki, warto przygotować się na wystąpienie opuchlizny. Zazwyczaj znika ona po kilku dniach, do tygodnia. Warto w tym czasie stosować zimne okłady, przynoszące ulgę i zmniejszające obrzęk. Nie wolno jednak przykładać ich bezpośrednio do policzka, lecz robić to przez cienki materiał np. ręcznik/szmatkę. W przypadku, gdy opuchlizna utrzymuje się dłużej lub występują jakiekolwiek niepokojące objawy, należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą np. stomatologiem.

Trzeba także pamiętać o poinformowaniu dentysty lub chirurga wykonującego ekstrakcję zęba o wszelkich schorzeniach (przewlekłych lub nie) oraz przyjmowanych lekarstwach. Przeciwwskazaniami do zabiegu mogą być następujące choroby: hemofilia, cukrzyca, białaczka, choroby tętnicze, opryszczka czy niedobory poszczególnych minerałów jak żelazo (np. w przypadku anemii). Ekstrakcji nie powinno się także wykonywać w pierwszym trymestrze ciąży lub w trakcie menstruacji.