ultrasonograf
4 lutego 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dziedziny medycyny, w których powszechnie wykorzystywane jest badanie USG

Badanie USG jest jedną z podstawowych obrazowych technik diagnostycznych. Pozwala na obserwację narządów wewnętrznych w czasie rzeczywistym – nie tylko tkanek miękkich, ale również struktur kostnych oraz przepływu krwi. Z tego względu jest powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny: ginekologii i położnictwie, kardiologii, ortopedii i wielu innych.

USG w diagnostyce ginekologicznej i położnictwie

Ultrasonografię ginekologiczną wykonuje się profilaktycznie lub w przypadku podejrzenia zmian chorobowych w obrębie narządów rodnych. Najczęściej jest to USG transwaginalne, które pozwala na dokładne zbadanie szyjki, trzonu i błony śluzowej macicy, jajowodów i jajników. USG jest również badaniem wykonywanym u pacjentek w ciąży. W tym przypadku ultrasonografia pozwala na monitorowanie rozwoju płodu, wykrywanie wad wrodzonych oraz określenie płci dziecka. Nowoczesne aparaty USG dostępne w ofercie autoryzowanego dystrybutora sprzętu medycznego GEMED dzięki technologii obrazowania 3D i 4D pozwalają na uzyskanie bardzo realistycznych obrazów.

Badanie USG jamy brzusznej

Jednym z najczęstszych powodów wykonywania badania USG są dolegliwości w obrębie jamy brzusznej. Za pomocą aparatury USG można obejrzeć wątrobę, trzustkę i pęcherzyk żółciowy, a także dokonać szybkiej oceny konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. W przypadku trudno dostępnych narządów wewnętrznych, takich jak przełyk, żołądek lub dwunastnica, do diagnostyki stosuje się ultrasonografy endoskopowe, które łączą w sobie zalety badania USG z diagnostyką endoskopową.

USG kardiologiczne i Dopplerowskie

Za pomocą echokardiografii można sprawdzić wydolność mięśnia sercowego, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości w jego budowie. Ultrasonografię kardiologiczną wykonuje się w przypadku podejrzenia wad anatomicznych, choroby niedokrwiennej, stanów zapalnych, a także chorób zatorowo-zakrzepowych. Dużą rolę w diagnostyce tych ostatnich odgrywa USG Dopplerowskie, dzięki któremu możliwa jest ocena stanu tętnic i żył oraz przepływu krwi. Badanie ultrasonograficzne pozwala na wykrycie tętniaków, złogów i zwężeń, które mogą być przyczyną zakrzepicy.

USG ortopedyczne

Choć tkanka kostna stanowi nieprzekraczalną barierę dla fal ultradźwiękowych, badanie USG jest powszechnie wykonywane także w ortopedii. Pozwala na ocenę struktur niewidocznych w badaniu RTG, np. tkanki chrzęstnej lub dysków międzykręgowych. Badanie USG w ortopedii wykonuje się zazwyczaj w przypadku schorzeń stawów skokowych, bioder i kręgosłupa, w diagnostyce bólów i urazów.