22 sierpnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dziecko u dentysty – jak je przygotować?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty może być nieprzyjemnym doświadczeniem, zarówno dla malucha, jak i dla rodzica. Trudno się dziwić – widok narzędzi stomatologicznych i strzykawek często budzi strach nie tylko wśród najmłodszych. Jak zatem przygotować dziecko do wizyty – tak, aby zaufało dentyście i pozwoliło mu przeprowadzić wszystkie niezbędne zabiegi? Oto kilka sposobów.

Wizyta adaptacyjna

Bardzo dobrym, choć często nieznanym pomysłem jest tzw. wizyta adaptacyjna. Na czym ona polega? Dziecko przychodzi do gabinetu dentystycznego, ale nie po to, żeby zostać poddanym leczeniu. Celem wizyty jest oswojenie go ze stomatologiem dziecięcym i używanymi przez niego sprzętami. Taką wizytę można zorganizować już wtedy, gdy Twój maluch ma 2-3 lata. W gabinecie nauczy się szczotkować zęby, weźmie udział w ciekawych grach, być może pobawi się nawet w fotelu dentystycznym. Chodzi o to, żeby podczas tej wizyty zbudować jak najbardziej pozytywne skojarzenia, a nie powiązywać dentysty z bólem i strachem.

Co warto robić, a czego unikać?

Zazwyczaj boimy się tego, czego nie znamy. Dlatego zanim zabierzesz dziecko do dentysty, spróbuj opowiedzieć mu o tym, co będzie się działo w gabinecie – oczywiście przedstawiając wizytę jako pozytywne doświadczenie. Możecie przeprowadzić symulację zabiegu w domu albo urządzić gabinet stomatologiczny dla pluszaków. A jeśli chcesz wiedzieć, czego nie robić – kiedy opowiadasz dziecku o dentyście, unikaj słownictwa nacechowanego negatywnie. Nie używaj wyrazów związanych z bólem i niepokojem. Oczywiście, że wizyta u dentysty nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, ale jeśli dziecko będzie wyobrażało sobie pobyt w gabinecie jako jedno z najgorszych przeżyć, jego strach urośnie do gigantycznych rozmiarów. Być może wtedy nie będzie chciało nawet usiąść w fotelu.

Podczas wizyty

Kiedy już znajdziesz się w gabinecie dentystycznym ze swoim dzieckiem, zachowaj spokój i pozytywne nastawienie. Przygotuj się na to, że Twoja pociecha może się przestraszyć i zacząć krzyczeć. Spróbuj ją uspokoić i przygotować do zabiegu. Bardzo ważne jest też podejście dentysty, który powinien być uśmiechnięty i delikatny. W klinice stomatologicznej Multimed lekarze dbają o przyjazną atmosferę. Przed wizytą dzieci mogą spędzić miły czas w poczekalni z kącikiem zabaw. Natomiast podczas zabiegu lekarz może włączyć wybraną przez nich bajkę. Jeśli nie przyzwyczaisz swojego malucha do wizyt u dentysty, będzie się ich bał nie tylko jako dziecko, ale również jako dorosły. A przecież zdrowie zębów to podstawowa kwestia, o którą powinno się dbać. Nie warto skazywać się na ból, jedynie ze względu na strach przed dentystą.